Bartosz Gubernat

Rowerzyści pod lupą policji, będzie więcej kontroli. Jakie są największe grzechy posiadaczy dwóch kółek?

Do pilnowania porządku m.in. na terenach rekreacyjnych i ścieżkach rowerowych Komenda Miejska Policji w Rzeszowie powołała patrol rowerowy Fot. Fot. archiwum KMP Rzeszów Do pilnowania porządku m.in. na terenach rekreacyjnych i ścieżkach rowerowych Komenda Miejska Policji w Rzeszowie powołała patrol rowerowy
Bartosz Gubernat

Przejeżdżają przez przejścia dla pieszych, jeżdżą pod prąd, nie ustępują pierwszeństwa pieszym. Wielu z nich wsiada na rower po alkoholu. Dlatego policjanci zapowiadają więcej kontroli rowerzystów.

W Rzeszowie, gdzie mieszka 220 tysięcy ludzi, a liczbę zarejestrowanych samochodów szacuje się na około 120 tysięcy, rowerzystów przybywa w bardzo szybkim tempie. Z szacunków stowarzyszenia Rowery.Rzeszow.pl wynika, że obecnie w sezonie letnim po mieście porusza się ich już ponad 10 tysięcy dziennie. W odpowiedzi na to miasto przy budowie każdej nowej ulicy projektuje kolejne odcinki dróg rowerowych. Ich łączna długość przekroczyła już 120 km, co pod względem infrastruktury rowerowej stawia Rzeszów w krajowej czołówce. Niestety, wielu rowerzystów nie przestrzega przepisów i jeździ bardzo niebezpiecznie.

- Najczęstsze wykroczenia to jazda po chodniku, przejeżdżanie rowerem przez przejście i zmiana kierunku jazdy bez sygnalizacji ręką. Każde z nich powoduje duże zagrożenie dla pieszych, ale i dla samych rowerzystów. Nietrudno sobie wyobrazić, czym zakończy się jazda na rowerze, jeśli cyklista nie obejrzy się za siebie i skręci wprost pod jadący za nim samochód - mówi podkomisarz Paweł Grześ z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Dlatego policjanci zapowiadają więcej kontroli rowerzystów. W Rzeszowie uruchomili właśnie dodatkowy patrol rowerowy, którego zadaniem będzie m.in. pilnowanie porządku na ścieżkach. Na nich także coraz częściej dochodzi do kolizji między rowerzystami, a także do potrącenia pieszych.

ZOBACZ TEŻ: Rowerzyści vs. kierowcy. Walka o władzę na drodze [ROZMOWA]

- Rowerzyści są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu. Muszą pamiętać, że wiąże się to zarówno z przywilejami, jak i obowiązkami wynikającymi z przepisów. Muszą się do nich stosować i pamiętać, że nieznajomość prawa nie zwalnia z jego stosowania - przypominają policjanci.

Rowerzyści powinni znać przepisy

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:"Podkarpaccy rowerzyści nagminnie łamią przepisy ruchu drogowego. Na porządku dziennym jest nie tylko jazda slalomem między pieszymi na chodniku i przejeżdżanie przez pasy. Niestety, nie potrafią korzystać także ze ścieżek rowerowych."

Pozostało jeszcze 54% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Bartosz Gubernat

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.