Rower to czysta przyjemność, ale trzeba znać przepisy i zachować zdrowy rozsądek

Czytaj dalej
Fot. Piotr Krzyżanowski
Marek Weckwerth

Rower to czysta przyjemność, ale trzeba znać przepisy i zachować zdrowy rozsądek

Marek Weckwerth

W niedzielę na bydgoskim Szwederowie pod kołami auta osobowego zginął 11-letni rowerzysta. Prawda jest brutalna: niechroniony uczestnik ruchu drogowego nie ma większych szans w starciu z autem o masie 1200 kg, nawet jadącym z dozwoloną prędkością 50 km na godz.

- Kwestią zasadniczą jest znajomość i przestrzeganie przepisów przez wszystkich uczestników ruchu. Do tych zasad muszą się stosować także rowerzyści - przekonuje mł. insp. Maciej Zdunowski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. - Dzieci od 10. roku życia do osiągnięcia pełnoletności muszą posiadać kartę rowerową, która wydają bezpłatnie dyrektorzy szkół oraz Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego.

Naczelnik „drogówki” przyznaje jednak, że przepisy nie reguluj kwestii karania tych, którzy poruszają się drogami publicznymi, a takiego dokumentu nie posiadają. Osoba, która nie ukończyła 17. roku życia, nie odpowiada za popełnione przez siebie czyny zabronione (za wyjątkiem szczególnych przestępstw).

Czytaj więcej w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 69% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Marek Weckwerth

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

misiekle

Obserwując na ulicach oraz ścieżkach rowerowych coraz większą ilość rowerzystów coraz częściej dochodzę do wniosku, że jedynym znanym im przepisem ruchu drogowego jest ten, że na KAŻDYM przejściu (dla pieszych oraz na oznaczonym przejeździe rowerowym) ma pierwszeństwo. Bardzo często widzę, że nawet jeden z drugim nie odwróci głowy, żeby się upewnić, że nic nie jedzie. Ja to nazywam przekonaniem o "pierwszeństwie bezwzględnym", czyli bez względu na to czy coś jedzie, czy nie mam pierwszeństwo. A proszę zauważyć, że takiego bezwzględnego pierwszeństwa nie mają nawet pojazdy uprzywilejowane i także muszą zawsze upewnić się, czy mają drogę wolną i wszyscy ustąpili pierwszeństwa.

Nie zgadzam się także z zasadą, że osoba pełnoletnia nie musi posiadać żadnych uprawnień. Patrz przykład mojej mamy - dawno, dawno temu zrobiła prawo jazdy, ale od tamtego czasu nigdy nie jeździła. Nie chodzi mi o umiejętność prowadzenia samochodu, a o znajomość przepisów ruchu drogowego. Jakiś czas temu rozmawialiśmy na ten temat i faktycznie potwierdziła, że nic już nie pamięta. No i weź takiego wpuść na ulicę, ale zgodnie z prawem może jechać rowerem.

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.