Sylwia Arlak

Rosja – NATO o flance i szczycie w Polsce

Sylwia Arlak

Po dwóch latach przerwy znowu radzą. W Brukseli na szczeblu ambasadorów przedstawiciele Rosji i NATO omawiają ustalenia szczytu sojuszu.

Trudno oczekiwać, by napięte stosunki NATO z Rosją po szczycie sojuszu w Warszawie uległy poprawie. Podczas dwudniowego spotkania najważniejsi liderzy zdecydowali m.in. o rozmieszczeniu w Polsce i w krajach bałtyckich czterech batalionów żołnierzy, a także zademonstrowali poparcie dla Ukrainy. Europejscy eksperci przekonywali, że podjęte przez nich decyzje to wielki krok ku zapewnieniu bezpieczeństwa Polsce i państwom bałtyckim. Deklarację państw sojuszu liczącą aż 139 punktów na Starym Kontynencie przyjęto z zadowoleniem.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa podkreślała z kolei, że NATO żyje polityczno-wojskową fantazją i koncentruje swoje wysiłki na odstraszaniu nieistniejącego zagrożenia ze Wschodu. Rosyjscy komentatorzy mówili krótko: „NATO chce spokoju, ale przygotowuje się do wojny.” Dodawali, że choć Moskwa z uwagą przygląda się decyzjom sojuszu północnoatlantyckiego, nie przewiduje środków odwetowych po ostatnim szczycie. Nie mógł on jednak pozostać bez żadnej odpowiedzi Moskwy. Na środę w Brukseli zwołano pierwsze od dwóch lat posiedzenie rady NATO - Rosja na szczeblu ambasadorów.

NATO zapowiedziało, że poruszy sprawę konfliktu na Ukrainie, a także konieczności przestrzegania przez Moskwę porozumienia pokojowego z Mińska. Omawiana ma być aktywność wojskowa Rosji wokół terytoriów państw NATO, jak również sytuacja w Afganistanie. Rosyjskie MSZ przyznało zaś, że głównym tematem posiedzenia rady Rosja - NATO będą decyzje o dalszym zwiększeniu obecności wojskowej na wschodniej flance i ich skutki dla europejskiego bezpieczeństwa. Moskwa zamierza też wywołać dyskusję o poprawie bezpieczeństwa lotniczego w rejonie Morza Bałtyckiego. Jak pisze dalej MSZ, dyplomaci mają również omówić sytuację na Ukrainie, kwestię bezpieczeństwa w Afganistanie i regionalne zagrożenia terrorystyczne.

- Wznowienie po pewnej przerwie rady NATO - Rosja wynika z warszawskiego szczytu NATO. Moskwa będzie żądała szczegółowych wyjaśnień, ponieważ uznała, że niektóre decyzje szczytu stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju. Spotkania NATO - Rosja zawsze służyły łagodzeniu napięć i wyjaśnieniu sobie wszystkich nieporozumień pomiędzy stronami. I tym razem nie będzie inaczej - mówi nam politolog profesor Longin Pastusiak i dodaje: - Kreml jest coraz mocniej zaniepokojony tym, że NATO zbliża się do granic Rosji. I na to odpowie. Ale trzeba mieć jasność - rada Rosja - NATO odbywa się na szczeblu ambasadorów, nie jest więc to szczebel decyzyjny - podkreśla ekspert.

Autor: Sylwia Arlak

Sylwia Arlak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.