Roman Jakim: O swoje lepiej walczyć w parlamencie niż na ulicach

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Łokaj
Andrzej Plęs

Roman Jakim: O swoje lepiej walczyć w parlamencie niż na ulicach

Andrzej Plęs

O „sensie istnienia” i roli związku zawodowego mówi ROMAN JAKIM, przewodniczący Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”.

Ledwie siedmioprocentowa skala bezrobocia, płace rosną w tempie dotychczas niespotykanym, mówi się, że rynkiem pracy zaczynają rządzić pracownicy. Czy związek zawodowy jest jeszcze potrzebny?

To tylko dane statystyczne, bo jeśli popatrzymy na wzrost płac w Pratt & Whitney w Rzeszowie, to płace rzeczywiście rosną w takim tempie, ale jeśli weźmie się pod uwagę płace w tak zwanej budżetówce, to już nie jest tak radośnie. I choćby tylko w tej sferze związek zawodowy ma co robić. To w tej chwili główny przedmiot związkowych starań. Mówimy o całej sferze budżetowej, nie tylko o urzędnikach administracji państwowej, ale też pracownikach wszystkich inspekcji, mundurówki, sądów, organów skarbowych, oświaty. Jeśli mówi się o tym, że Polska jest dobrze rządzona, co jest prawdą, jeśli mówi się, że wpływy do budżetu państwa są wysokie, jak nigdy, co też jest prawdą, jeśli mnożą się krajowe programy socjalne, to trudno dziwić się oczekiwaniom pracowników sfery budżetowej, którzy mówią: też chcemy coś z tego mieć.

A tymczasem ich płace pozostają na poziomie zamrożonym przed ośmiu laty i żadnych pożytków ze wzrostu gospodarczego. I zaczynają się roszczenia, a my w „Solidarności” uważamy, że słuszne. I chcemy usiąść do negocjacji i tą drogą dojść do normalności. I choćby z tej perspektywy związek jest potrzebny. Nawet przy takiej koniunkturze, a ona wiecznie trwać nie będzie. Poza tym jesteśmy afiliantami dużych związków zawodowych w znacznie bogatszych krajach, tam też nikt dobrowolnie nie chce dzielić się wypracowanymi dobrami i nawet w takich krajach istnienie związków zawodowych jest pożądane.

W dalszej części przeczytasz:

 • Jak Roman jakim tłumaczy różnice w stanowiskach związkowców i rządu
 • czym sie rózni sytuacja związków zawodowych w Polsce od krajów Europy Zachodniej
 • co jest przedmiotem największej troski "Solidarności" w skali regionu
Pozostało jeszcze 80% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Andrzej Plęs

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.