Paulina Błaszkiewicz

Roman Bäcker: Ta kampania będzie ciekawa [ROZMOWA DNIA]

Prof. Roman Bäcker: - To Grzegorz Schetyna, a nie Robert Biedroń może pokazać, że jest twórcą koalicji antypisowskiej Fot. Grzegorz Olkowski Prof. Roman Bäcker: - To Grzegorz Schetyna, a nie Robert Biedroń może pokazać, że jest twórcą koalicji antypisowskiej
Paulina Błaszkiewicz

Z prof. Romanem Bäckerem, politologiem z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu rozmawia Paulina Błaszkiewicz.

Czy Prawo i Sprawiedliwość wygra jesienne wybory?

W systemach demokratycznych nikt nie wie, czy wygra wybory, czy nie. Tylko w systemach autorytarnych wiadomo na pewno, że to np. Putin zostanie prezydentem, a nie ktokolwiek inny. Możemy przypuszczać, że Prawo i Sprawiedliwość ma większe szanse niż opozycja na wygranie wyborów, ale co będzie za trzy miesiące? Jak na razie w polskim systemie politycznym tego po prostu nie wiemy.

Z sondaży wynika, że drugą siłą polityczną jest Koalicja Obywatelska. Tymczasem pojawiają się opinie, że dla PO lepszy byłby samodzielny start. To konsekwencja programu Grzegorza Schetyny?

Lider Platformy Obywatelskiej przedstawił program, który jest atrakcyjny dla tzw. klasy średniej - dla ludzi, którzy chcą coraz lepiej zarabiać i żyć godnie w czystym środowisku, już nie wspominam o dobrej opiece lekarskiej. To zupełnie inny program, niż ten, którym przekupuje się odpowiednie grupy wyborców, po to, by uzyskać pożądany rezultat wyborczy. Ani partia rządząca ani siły opozycyjne w tej chwili nie szafują zbyt mocno obietnicami zwiększającymi wydatki budżetu. To już nie są takie pieniądze, które PiS obiecywał przed wyborami do PE. Obietnice wyborcze są dla wszystkich partii bardzo wygodne, bo mają na celu przekonanie wyborców wątpiących, niezdecydowanych, ale one muszą być jeszcze w odpowiedni sposób uwiarygodnione. Poziom wiarygodności PO nie jest zbyt duży, ale jednocześnie wraz ze wzrostem wskaźnika inflacji zmniejsza się poziom wiarygodności PiS-u.

A na czym polega taktyka Jarosława Kaczyńskiego, jeśli chodzi o rozdawanie jedynek?

Pozostało jeszcze 60% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Paulina Błaszkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.