Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Rodzice jak dzieci? Dłużej żyją, ale częściej tracą kontakt z rzeczywistością

Czytaj dalej
Fot. 123 rf
Monika Kaczyńska

Rodzice jak dzieci? Dłużej żyją, ale częściej tracą kontakt z rzeczywistością

Monika Kaczyńska

Zazwyczaj decyzję o ubezwłasnowolnieniu bliskiej osoby poprzedzają tygodnie przemyśleń i nieprzespanych nocy. Nie było innej drogi - mówią ci, którzy się na to zdecydowali.

Zabrać wolność, bo się kocha? Dzieci coraz starszych i bardziej chorych rodziców życie stawia przed trudnymi wyborami.

Statystyki są nieubłagane - do sądów coraz liczniej trafiają wnioski o ubezwłasnowolnienie. W ubiegłym roku w całej Polsce było ich blisko 15 tysięcy. Sądy przychyliły się do 9515 z nich. Tym samym 8751 osób zostało ubezwłasnowolnionych całkowicie, 764 osoby zostały ubezwłasnowolnione częściowo. 60,6 proc. wszystkich to osoby, które ukończyły 60 lat. Ale to jedynie wierzchołek góry lodowej.

Sprawa, choć dotyka coraz większej liczby osób, wciąż budzi ogromne kontrowersje.

Gdy psychika szwankuje

W większości przypadków rodzina składa do sądu wniosek o ubezwłasnowolnienie, gdy spostrzega, że zachowanie członka rodziny zagraża jemu samemu lub innym. Wraz ze wzrostem długości życia coraz częściej pojawiają się one na tle chorób neurodegeneracyjnych (takich jak m.in. choroba Alzheimera czy demencja, bywają też skutkiem udaru mózgu, wypadku, ale też alkoholizmu i narkomanii).

- Gdy choruje jedna osoba - choruje cała rodzina

- podkreśla Lidia Leońska, rzeczniczka prasowa Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Poznaniu. - Ubezwłasnowolnienie to konstrukcja, która ma ochronić rodzinę i samą osobę ubezwłasnowolnioną m.in. przed koniecznością spłacania pochopnie zaciągniętych długów czy konsekwencjami nieregulowania zobowiązań.

Już sam zamiar ubezwłasnowolnienia członka rodziny budzi na ogół bardzo silne emocje. - Długo się wahałam - przyznaje poznanianka, która zdecydowała się na ten krok.

- Z mamą chorą na Alzheimera było coraz gorzej

- coraz częściej kogoś nie rozpoznawała, gdy wychodziła po zakupy, przynosiła cztery egzemplarze tej samej gazety czy pięć paczuszek po 10 deko szynki. Chętnie otwierała domokrążcom, bałam się, że w końcu kupi jakieś garnki czy kołdry. Powiedziałam o swoim pomyśle ojcu. On oburzył się i powiedział siostrze. I rozpętało się prawdziwe piekło. Dzwoniły do mnie najdalsze kuzynki, żeby mi powiedzieć, jak bardzo się za mnie wstydzą, jaką jestem wyrodną córką i wiele innych rzeczy. Bez zgody ojca nie mogłam ubezwłasnowolnienia przeprowadzić. Ostatecznie sfinalizowałam sprawę, gdy zmarł. Gratulowałam sobie tej decyzji, gdy mama trafiła do szpitala.

Psycholog Katarzyna Piguła nie jest zdziwiona.

- Niestety, autorytarne wypowiadanie się w sprawach, które nas nie dotyczą, to bardzo częsta przywara

- mówi. - Właściwie na niej opiera się cały inter-etowy hejt, który nas zalewa. W przypadku osób starszych niestety dzieje się tak, że dopóki jeszcze są względnie samodzielni i zdrowi, to dalsza rodzina jest skłonna utrzymywać jakieś kontakty - od czasu do czasu się spotkać, złożyć życzenia świąteczne czy imieninowe. Gdy człowiek zaczyna potrzebować pomocy - choćby najprostszej i niewiążącej się z żadnym wysiłkiem, jak przyniesienie drobnych zakupów - wszyscy znikają. Ale oczywiście czują się jak najbardziej upoważnieni do osądzania. To dodatkowo utrudnia najbliższym podjęcie i tak trudnej decyzji.

Pozostało jeszcze 60% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Monika Kaczyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.