Rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Album o Gdańsku w stanie wojennym [wideo, archiwalne zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Zbiory IPN w Gdańsku
Dorota Abramowicz

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Album o Gdańsku w stanie wojennym [wideo, archiwalne zdjęcia]

Dorota Abramowicz

W czwartek mija 36 lat od wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. O ofiarach i zbrodni bez kary przeczytać można album „Gdańsk w stanie wojennym 1981-1983". Prezentujemy materiały z tego wydawnictwa.

Czołgi na ulicach. Brak „Teleranka”. Tysiące internowanych. Teoretycznie wiemy już prawie wszystko o 586 dniach stanu wojennego, ogłoszonego nocą z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Nie wiemy tylko, czy kiedykolwiek winni śmierci trzech młodych mężczyzn, gdańskich ofiar stanu wojennego: Antoniego Browarczyka, Piotra Sadowskiego i Wacława Kamińskiego, zostaną ukarani.

 W pierwszych miesiącach stanu wojennego na gdańskich ulicach zginęły trzy osoby. Prokuratura umarzała śledztwa z powodu „niewykrycia sprawców” lub „niestwierdzenia przestępstwa” - zobaczcie materiały archiwalne IPN i wideo z tego okresu.

Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Dorota Abramowicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.