Remonty dróg w mieście nie idą z gazem

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski

Remonty dróg w mieście nie idą z gazem

Jarosław Miłkowski

Ulica Warszawska jest jak pudełko czekoladek. Drogowcy nigdy nie wiedzą, na co tutaj trafią. Na razie wciąż odkopują gazociągi. Jest jednak i dobra nowina: są już szyny pod torowisko!

- O! Szyny! Czyżby tę drogę chcieli w końcu skończyć? – zastanawiał się w piątek Robert Kadziński. Spotkaliśmy go, gdy przyglądał się jednemu z ważniejszych tegorocznych remontów w mieście – pracom na ul. Warszawskiej. Podobnie, jak inni przechodnie był zaskoczony. Na ul. Warszawskiej, na wysokości klasztoru kapucynów przy Białym Kościółku, pojawiły się szyny. Co prawda jeszcze nie tworzą torów tramwajowych, ale drogowcy już pracują nad ich spawaniem.

- Czy to znak, że jeszcze w tym roku przejedziemy tramwajem ul. Warszawską? – zapytaliśmy od razu w urzędzie.

- Po tym, ile napotkaliśmy na Warszawskiej trudności, takiego zapewnienie pan ode mnie nie usłyszy. Prace nad torowiskiem już się jednak zaczęły. Gdy zostanie zrobione, trzeba jeszcze będzie zbudować trakcję. To też trochę potrwa – odpowiedziała nam Agnieszka Surmacz, dyrektor wydziału inwestycji i remontów dróg.

Pod koniec października wiceprezydent Artur Radziński mówił „GL”, że chciałby, by remont ul. Warszawskiej udało się zakończyć przed końcem roku. Teraz, pod koniec listopada, daty zakończenia remontu urzędnicy już nie podają. Powód? Drogowcy, gdzie nie wbiją łopaty, tam okazuje się, że rury z gazem są położone za nisko. - Powinny być na głębokości 80 cm, a są 40-50 cm pod ziemią – mówi Surmacz.

Gdy rury idą wzdłuż ulicy, ich przebieg można jasno określić. Problem jednak bierze się, gdy rury idą w poprzek. Kilka dni temu drogowcy natknęli się na kolejny taki gazociąg i muszą go kłaść głębiej. Ile jeszcze będzie takich niespodzianek? Nie wiadomo. Gdy więc w pobliżu skrzyżowania z ul. Teatralną powoli widać zarys konstrukcji jezdni, na wysokości III Liceum Ogólnokształcącego do tego jest jeszcze daleka droga.

Pracy nie przyspieszają też odkrycia archeologiczne. Dwa tygodnie temu w pobliżu Białego Kościółka odkopano cmentarną kryptę.

- Może to przez zakłócanie wiecznego spoczynku są takie kłopoty z tym remontem zastanawia się pół żartem, pół serio R. Kadziński.

Remont 365-metrowego odcinka ul. Warszawskiej trwa od końca lipca. Gdy w 2012 r. remontowany był podobnej długości odcinek od ul. 9 Muz do ronda Santockiego prace trwały tylko trzy miesiące.

Towarowa i Fabryczna
- Jeszcze niedawno istniało zagrożenie, że remontu nie uda się skończyć w tym roku, ale teraz zagrożenie jest dużo mniejsze - mówi o drogach na Zawarciu dyr. Surmacz. Trwają intensywne prace na ul. Fabrycznej. Ul. Towarowa jest już w większości wykonana, bo praktycznie czeka tylko na wylanie asfaltu.

Borowskiego
Wciąż nie ma zbudowanych mostków nad Kło¬daw¬ką oraz jej odnogą w kierunku młyna, ale trwają już prace nad konstrukcją jezdni. Termin oddania drogi planowano na 30 listopada. Nie wiadomo, czy uda się ją zrobić w tym roku.

Kłosowa
Przez problemy z gazociągiem opóźnia się remont ul. Kłosowej (też powinna być oddana do końca listopada). - To był gazowy rok - mówi dyr. Agnieszka Surmacz.

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.