Remont przy ul. Śląskiej w Gorzowie skończony. Erka w pogotowiu

Czytaj dalej
Fot. Artur Szymczak
Artur Szymczak

Remont przy ul. Śląskiej w Gorzowie skończony. Erka w pogotowiu

Artur Szymczak

- Będziemy się czuli bezpieczniej - mówi pani Natalia z os. Budowlanych. Dwie przecznice dalej właśnie rusza stacja pogotowia.

W budynku przy ul. Śląskiej skończył się już remont. Zaraz wprowadzą się tu zespoły medyczne. Stacja pogotowia ruszy jeszcze w tym miesiącu. - Cieszę się, że tu będzie, nawet jeśli często będę słyszała sygnały karetek. Mam małe dziecko, bliskość lekarza, a jeszcze pogotowia to dla mnie ważna sprawa - mówi 34-letnia pani Natalia.

Tylko 8 minut

Do tej pory w mieście była tylko jedna stacja pogotowia - przy ul. Kazimierza Wielkiego, ale uruchomienie drugiej to konieczność. - Obsługując tak duży rejon operacyjny przestaliśmy mieć szansę, żeby przestrzegać czasów ustawowych dojazdu karetki - tłumaczy Andrzej Szmit, dyrektor wojewódzkiej stacji pogotowia ratunkowego. Chodzi o to, że dla miasta powyżej 10 tys. mieszkańców czas dojazdu karetki nie może być dłuższy niż 8 minut.

W Gorzowie pracuje sześć zespołów ratownictwa medycznego.

Cztery są specjalistyczne, czyli z lekarzem. Pozostałe dwa to zespoły podstawowe, z dwoma ratownikami medycznymi. Te sześć ekip musi „obsłużyć” 170 tys. mieszkańców całej północnej części województwa! - Praca zespołów musi być podzielona rozsądnie. Na razie wygląda to w ten sposób, że w stacji przy ul. Śląskiej będziemy mieli jeden zespół specjalistyczny i jeden podstawowy - mówi dyr. Szmit.

Dlaczego taki podział? Wynika on ze statystyk i dwa zespoły na Zawarciu powinny sobie poradzić.

- Ale nigdy nie będzie sytuacji takiej, że gdyby te dwa zespoły były zajęte, a przy Kazimierza Wielkiego będziemy mieli wolne, to nikt tu nie przyjedzie - od razu zastrzega dyrektor pogotowia. Chodzi przecież o skrócenie czasu dojazdu, więc karetka wyjedzie z tej stacji, z której będzie miała bliżej do miejsca wezwania. - Nie będzie sztywnego podziału pracy - podkreśla Andrzej Szmit.

Liczba zespołów ratownictwa medycznego na razie się nie zmieni. Zmienia się za to - jak mówią fachowo urzędnicy - koncentrowanie rejonów operacyjnych.

Remont przy ul. Śląskiej w Gorzowie skończony. Erka w pogotowiu
Artur Szymczak W stacji znalazło się też miejsce na archiwum pogotowia. Do tej pory było w szpitalu, a pogotowie za to płaciło. Teraz zaoszczędzi.

Od grudnia w urzędzie wojewódzkim działa skoncentrowana dyspozytornia medyczna dla rejonu gorzowskiego.

- Dyspozytornia medyczna będzie w najbliższym czasie przejmowała dysponowanie zespołami ratownictwa medycznego. I to nie tylko w rejonie operacyjnym dwóch gorzowskich stacji pogotowia ratunkowego, ale we wszystkich rejonach od
Świebodzina na północ województwa lubuskiego - mówi Szmit.

To dopiero początek

Stacja pogotowia przy ul. Śląskiej będzie się powiększała. Ostatecznie będą tu trzy obiekty. Pierwszy - dla administracji i ratowników - jest gotowy. Drugi będzie budowany wiosną - to zaplecze garażowo - warsztatowe. Trzeci ma powstać w ciągu dwóch lat, to centrum treningowe dla służb ratownictwa medycznego.

Artur Szymczak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.