Remont Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śląskim. Archeolodzy, wykopaliska i skarby
Podczas remontu Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śląskim archeolodzy prowadzili wykopaliska. Wydobyto ponad tysiąc zabytków.
Od kilku miesięcy trwa kompleksowa rewitalizacja XVIII wiecznego Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śl. To jedna z pierwszych budowli w stylu klasycystycznym w naszym kraju.
W prace nie tylko zaangażowani są robotnicy. Remont to doskonała okazja do zgłębienia tajemnic wiekowego obiektu. Przy okazji wykopu pod przyszłą windę, archeolodzy z Wodzisławia Śl. pod kierunkiem Adriana Podgórskiego prowadzili wykopaliska. Udało się dotrzeć m.in. do fundamentów dawnego zamku, który stał w tym miejscu. To warstwa będąca świadkiem średniowiecznych dziejów.
- Budując pałac rozebrano stojący w tym miejscu obiekt. Część materiałów wykorzystano pod fundamenty. Przy okazji wykopalisk udało nam się zebrać ponad tysiąc różnego rodzaju zabytków - mówi Sławomir Kulpa, dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śl., które po remoncie wróci do remontowanego budynku.
Natrafiono na kafle, fragmenty unikatowych pozłacanych naczyń, ceramiki i dzbanów średniowiecznych, a także kości zwierzęce na podstawie których będzie można określić dietę poprzednich właścicieli.
- Zebrane zabytki zostaną umyte oraz zinwentaryzowane. Być może uda się poskładać w całość niektóre naczynia. Na pewno coś zrekonstruujemy. W ten sposób będziemy mogli pokazać z jakich naczyń korzystali nasi przodkowie. Na pewno też coś trafi na wystawę - mówi Kulpa.
Remont Pałacu kosztuje ponad 13,5 mln zł. Po jego zakończeniu w środku znajdą się pomieszczenia dla muzealników (biura, sale wystawowe). Będzie też sala koncertowa.