Rekonstrukcja rządu. Techniczny gabinet na wygranie wyborów jesienią

Czytaj dalej
Fot. fot marek szawdyn/polska press
Anita Czupryn

Rekonstrukcja rządu. Techniczny gabinet na wygranie wyborów jesienią

Anita Czupryn

Sięgnięcie po ludzi z drugich czy trzecich szeregów PiS wskazuje, że ma to być rząd na wygranie jesiennych wyborów. Jarosław Kaczyński nie potrzebuje teraz rewolucyjnych zmian. Wzmacnia za to swoją kontrolę.

Rekonstrukcja rządu wymuszona wyborami do Parlamentu Europejskiego, a także, zdaniem niektórych obserwatorów politycznych - sprawą minister finansów Teresy Czerwińskiej (o której później) - ogłoszona 4 czerwca, niekoniecznie musiała oznaczać chęć przykrycia przez PiS obchodów 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów i uroczystości w Gdańsku.

- Choć wiadomo, że środowisko PiS dalekie jest od entuzjazmu i wykazuje ambiwalentny stosunek do tej daty - zauważa dr hab. Jarosław Flis, socjolog i polityczny komentator. Dodaje przy tym żartobliwie, że datę tę można też odczytać jako pamiątkę po nocnej zmianie, kiedy to upadł rząd Jana Olszewskiego - pierwszy rząd wyłoniony po całkowicie wolnych wyborach.

Dla Jarosława Flisa obserwującego rekonstrukcję rządu, jak mówi, z perspektywy Krakowa, zmiany są minimalne. To, co jest jego zdaniem ciekawe, a poniekąd związane z 4 czerwca, to fakt, że jesteśmy dziś świadkami procesu, w którym od rządzenia odchodzą przedstawiciele z pokolenia Solidarności, a przychodzi pokolenie, które wyrosło na samorządach.

- Pokolenie Solidarności oddaje władzę i jest zastępowane przez pokolenie samorządności - mówi dr hab. Flis i wymienia: - Patrząc czy to na Michała Wosia, czy Bożenę Borys-Szopę, czy Dariusza Piontkowskiego, widzimy, że te osoby mają za sobą karierę w samorządzie wojewódzkim. To dla mnie istotny sygnał zmiany - podkreśla socjolog, argumentując, że do tej pory tak nie było, kiedy spojrzeć na wcześniejszy rząd. Platforma Obywatelska i PSL deklaratywnie wspierały samorządy, ale tak naprawdę wśród ich ministrów nie było nikogo, kto by wcześniej sprawował funkcję w zarządach województw. - Natomiast w tym momencie już mamy dwójkę ministrów, która ma taki punkt w biografii. Nawet jeśli Jarosław Kaczyński i całe środowisko PiS jest sceptycznie nastawione do czerwcowych wyborów 1989 roku, to chcąc nie chcąc, nie da się zignorować tego, że jednym z owoców Solidarności była samorządność, która nadeszła rok później po wyborach czerwcowych. Ignorowanie tego naraża na śmieszność. Natomiast nawet jeśli to środowisko jest też negatywnie nastawione do samorządności, przejawia wobec niego sceptycyzm, to jednak widać ten element normalności - uważa Flis. Albowiem w normalnych krajach tak właśnie wygląda polityka - tak zaczynali swoje kariery wielcy politycy w europejskich krajach, jak np. kanclerz Kohl - od radnego w swojej rodzinnej miejscowości.

- Teraz Polska też się staje jednym z takich krajów - wcześniej pokolenie Solidarności od razu wskoczyło na poziom rządowy, korzystając z pięknych czasów przełomu, natomiast pokolenie, które przychodzi po nim, to, które przejmuje pałeczkę, to jest to pokolenie, które zdobywało ostrogi w samorządzie, w tej bardzo głębokiej i najmniej podważanej rewolucji - mówi Jarosław Flis. I nawet jeśli nie wszystko w tym samorządzie jest idealne, to prawdą jest, że to naturalna kolej rzeczy. W takich miejscach jak samorządy ludzie się sprawdzają, budują swoje pozycje, co pozwala im sięgać wyżej.

Co do tego, że rekonstrukcja rządu nie była jakimś wielkim, odświeżającym wydarzeniem, a raczej czymś, co sam prezes Kaczyński zminimalizował, zgadza się też Paweł Piskorski, szef Stronnictwa Demokratycznego i baczny obserwator politycznej sceny. - Wskazują na to postaci typowo techniczne, jakie do rządu weszły - motywuje Piskorski. A to oznacza, jego zdaniem, że od składu rządu, jako ciała technicznego, niewiele zależy. - Prawdziwy wynik PiS zależy od inicjatyw, od piątki Kaczyńskiego, od tego, co nazwano transferami społecznymi i dynamiką państwa. Czyli generalnie ta rekonstrukcja to ustanowienie marginalizacji rządu. To nie rząd jest podstawowym organem decyzyjnym. W nim zasiadają osoby techniczne - mówi Piskorski.

Być może zmiany w rządzie Mateusza Morawieckiego z pozoru nie wydają się wielkie, sam premier określił je mianem „aksamitnych”, ale już bliższe przyjrzenie się ostatnim personalnym decyzjom pokazuje jednak kierunek, do jakiego dąży prezes Jarosław Kaczyński. Jaki więc obraz wyłania się z tego wewnętrznego politycznego przetasowania?

Pozostało jeszcze 73% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Anita Czupryn

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.