Rekompensaty dla wdów i sierot górniczych. Jest projekt ustawy

Czytaj dalej
Fot. Piotr Idem
Bartosz Wojsa

Rekompensaty dla wdów i sierot górniczych. Jest projekt ustawy

Bartosz Wojsa

Jest odpowiedź na pismo w sprawie rekompensat dla wdów i sierot górniczych, które posłowie Platformy Obywatelskiej skierowali do premiera Mateusza Morawieckiego. Istnieje szansa, że osoby pominięte w ustawie z 2017 roku jednak dostaną pieniądze!

- Ministerstwo Energii przygotowało projekt ustawy o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla przez osoby niebędące pracownikami przedsiębiorstwa górniczego - czytamy odpowiedź ministra energii, Krzysztofa Tchórzewskiego, na pismo skierowane do premiera Mateusza Morawieckiego. Chodzi o projekt rządowej ustawy, która ma zapewnić przyznanie rekompensat dla wdów i sierot po zmarłych pracownikach przedsiębiorstw górniczych, czyli osób, które zostały pominięte w ustawie z 12 października 2017 roku.

Przypomnijmy, że przyjęto wówczas ustawę o świadczeniu rekompensacyjnym, która objęła emerytów i rencistów górniczych, a także wdowy i sieroty po nich. Pominięto jednak kilka tysięcy osób, w tym kobiety i dzieci pobierające renty po pracownikach, którzy zmarli jeszcze jako czynni pracownicy kopalń, oraz emerytów i rencistów, którzy utracili prawo do bezpłatnego węgla jako pracownicy bądź przeszli na emerytury i renty po 2015 roku.

- Wiceminister Grzegorz Tobiszowski obiecał nam, że dostaniemy pieniądze już na wakacje. Tymczasem mamy prawie połowę lipca, a rekompensat jak nie było, tak nie ma, ale wciąż mamy nadzieję, że rząd dotrzyma słowa - mówi Agata Kowalczyk ze Stowarzyszenia Wdów i Sierot Górniczych.

Pismo w sprawie przygotowania projektu ustawy, która obejmie pominięte wcześniej osoby, napisali posłowie Platformy Obywatelskiej - Krzysztof Gadowski oraz Paweł Bańkowski. Mają pełne wsparcie wdów i sierot, które walczą o rekompensaty w wysokości 10 tys. złotych, czyli takie, jakie przyznano pozostałym osobom, zgodnie z ustawą z 2017 roku.

- Jest jeszcze około 7 tysięcy wdów i sierot, które nie dostały pieniędzy. Do tego mamy ponad tysiąc osób, które na przykład nieprawidłowo wypełniły wnioski lub zrobiły to za późno i nie przyznano im funduszy. Liczymy na to, że wszystkie te osoby dostaną swoje pieniądze - podkreśla Agata Kowalczyk. Projekt ustawy jest obecnie na etapie uzgodnień wewnątrzresortowych, a możliwości jej sfinansowania dodatkowo diagnozuje resort energii.

Zgodnie z oficjalnym stanowiskiem, nieznany jest termin ewentualnej wypłaty pieniędzy dla osób objętych nową ustawą. Ale nieoficjalnie udało nam się ustalić, że w okolicach września projekt zostanie poddany pod głosowanie. Pieniądze zaś, w najlepszych wypadku, mogłyby zostać wypłacone na przełomie września i października.

Dalej piszemy:

 • projekt jest, ale co dalej,
 • kiedy ewentualne świadczenia zostaną wypłacone,
 • czy Stowarzyszenie Wdów i Sierot Górniczych pomoże.
Pozostało jeszcze 63% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Bartosz Wojsa

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.