Reforma oświaty. W niektórych gminach słychać protest

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Jarosław Miłkowski

Reforma oświaty. W niektórych gminach słychać protest

Jarosław Miłkowski

Jak do zmiany systemu oświaty szukują się gminy?

– Nie chcemy wprowadzać drugiej zmiany czy uczyć w suterenach. To nie jest godne XXI wieku! – mówi Adam Jaskulski, wójt Świdnicy.

We wrześniu rozpocznie się pierwszy rok szkolny po wprowadzanej właśnie reformie oświatowej. Tymczasem Jaskulski nie godzi się na likwidację szkoły sześcioklasowej. Chodzi mu o placówkę w Słonem.

Nowe prawo oświatowe pozwala, by szkoły podstawowe mogły być prowadzone w trzech wariantach. Dla klas
I-III, I-IV oraz I-VIII. Na wprowadzenie dodatkowych dwóch roczników, zdaniem wójta, nie ma w Słonem warunków. Jaskulski nie chce też ograniczać placówki do czterech klas.

– Nie chcemy tego robić, bo to degradacja dla szkoły i miejscowości – mówi wójt Świdnicy.

Spore emocje reforma oświatowa budzi też w Rzepinie. Nauczyciele tutejszego zespołu szkół oraz podstawówki boją się, że rozwiązania, jakie przewiduje gmina, będą wiązały się ze zwolnieniami lub zmniejszeniem godzin pracy. Jeden z dwóch wariantów przewiduje bowiem, że podstawówka zostanie… połączona z liceum.

– Każda szkoła powinna być osobno. Uczniowie powinni zmieniać otoczenie na każdym z etapów, zaczynać z czystą kartą. Nie powinno być tak, że wychowawca będzie prowadził ucznia od podstawówki do matury – mówi Bożena Rudzka, dyrektor Szkoły Podstawowej w Rzepinie.

Do nowego roku szkolnego zostało ponad osiem miesięcy. Jak przygotowują się do niego samorządy?

Czytaj we wtorek, 24 stycznia, w "Gazecie Lubuskiej" i w serwisie plus.gazetalubuska.pl

Jarosław Miłkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.