Agata Flak

Reforma edukacji w Rzeszowie. Ile pochłonie przystosowanie szkół?

Reforma edukacji w Rzeszowie. Ile pochłonie przystosowanie szkół? Fot. Krzysztof Kapica
Agata Flak

Wakacje dobiegają końca, ale w szkołach praca wre. Placówki oświaty już od 1 września muszą być gotowe na wcielenie w życie reformy edukacji. A to wiąże się z remontami szatni, stołówek, świetlic, sanitariów, a także z przystosowaniem sal dydaktycznych do potrzeb uczniów.

Wakacje dobiegają końca, ale w szkołach praca wre. Placówki oświaty już od 1 września muszą być gotowe na wcielenie w życie reformy edukacji. A to wiąże się z remontami szatni, stołówek, świetlic, sanitariów, a także z przystosowaniem sal dydaktycznych do potrzeb uczniów. W samym Rzeszowie przygotowania pochłoną około 12 mln zł. Kwota zostanie rozłożona na kilka lat. Samorządowcy liczą, że do 2019 r. placówki oświaty będą funkcjonowały, zgodnie z założeniami reformy oświaty. Wtedy też przestaną funkcjonować gimnazja.

W szkołach potrzebne są pracownie

- Aktualnie trwa dostosowanie sal dydaktycznych zarówno w szkołach podstawowych, jak i gimnazjalnych. W podstawówkach do tej pory nie było pracowni chemicznych, biologicznych, oraz fizycznych, stąd konieczność ich utworzenia. Niezbędny jest również zakup nowego wyposażenia oraz pomocy dydaktycznych - wymienia Zbigniew Bury, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Rzeszowa.

Przygotowania do roku szkolnego idą pełną parą także w SP nr 1 w Rzeszowie.

- Zatrudniliśmy nowych nauczycieli, którzy będą uczyć dzieci m.in. biologii, chemii oraz fizyki. Zamówiliśmy także nowy sprzęt do sal dydaktycznych. Właśnie wnoszone są meble do pracowni informatycznej - informuje Teresa Kunecka, dyrektor SP nr 1 w Rzeszowie.

Z kolei w szkołach gimnazjalnych, które zostały przekształcone w szkoły podstawowe urządzane są pracownie dydaktyczne. Ponadto trwa adaptacja pomieszczeń na potrzeby stołówek i świetlic.

Na tym jednak nie koniec zmian. W związku z reformą edukacji w mieście planowana jest rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 24 przy ul. Czajkowskiego. Chodzi o budowę nowego segmentu m.in. ze stołówką, kuchnią i salami lekcyjnymi. Przebudowie ulec ma również Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 przy ul. Rubinowej.

- W tym roku, a także w kolejnych latach prowadzone będą prace polegające na dostosowaniu budynku dotychczasowego Zespołu Szkół Energetycznych do potrzeb nowej placówki - Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8, w którego skład weszły Szkoła Podstawowa nr 26 i Przedszkole Publiczne nr 44 - dodają pracownicy rzeszowskiego Wydziału Edukacji.

Nowe szkoły podstawowe

Kilka miejskich szkół podstawowych jeszcze przed wprowadzeniem zmian z trudem mieściło uczęszczających na lekcje uczniów. By stworzyć warunki do nauki dla nowych uczniów z gimnazjów, którzy 1 września zapukają do podstawówek, władze miasta zdecydowały o utworzeniu nowych szkół podstawowych.

Nowa szkoła powstanie m.in. przy ul. Pułaskiego, w siedzibie Gimnazjum nr 1. Kolejna przy ul. Miodowej, w Gimnazjum nr 8, oraz w gimnazjach nr 7, 10 i 11. Nową szkołę będzie miało także os. Zawiszy przy ul. Dąbrowskiego. Powstanie ona wraz z przedszkolem w siedzibie Zespołu Szkół Energetycznych. Jest to możliwe, bo miasto zdecydowało, że przeniesie ten zespół do likwidowanego Gimnazjum nr 6 przy ul. W. Pola.

Natomiast dotychczasowe Gimnazjum nr 2 zostanie wcielone do III LO. Podobny los czeka Gimnazjum nr 3 przy Wyspiańskiego, które zostanie włączone do VIII LO. Wyjątkowe będzie Gimnazjum nr 9, które zmieni się w IX LO z oddziałami dwujęzycznymi. Gimnazjum Sportowe przy ul. Hetmańskiej stanie się szkołą podstawową sportową, zaś gimnazjum dla dorosłych przy ZSKU ma być szkołą podstawową dla dorosłych. Pozostałe gimnazja, które do tej pory były częścią szkół podstawowych, zostaną do nich wcielone.

Agata Flak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.