Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Reforma edukacji PIS: Przepełnione szkoły. Lekcje na zmiany. Przerażeni uczniowie

Czytaj dalej
Fot. Arc
Agata Pustułka

Reforma edukacji PIS: Przepełnione szkoły. Lekcje na zmiany. Przerażeni uczniowie

Agata Pustułka

Reforma edukacji PIS: W nadchodzącym nowym roku szkolnym do szkół średnich pójdą uczniowie dwóch roczników. Minister edukacji Anna Zalewska ma nadzieję, że przed rozpoczęciem nowego roku „pryśnie” jako eurodeputowana do Parlamentu Europejskiego. Wszyscy inni, czyli: dzieci, rodzice i nauczyciele są przerażeni.

Była minister edukacji w rządzie PO Krystyna Szumilas nie chce dodatkowo stresować rodziców, ale o obecnych ósmoklasistach i kończących gimnazja mówi bez ogródek: - To dwa stracone roczniki.

Na naszych oczach odbywa się jedna z najbardziej szkodliwych dla polskiej edukacji operacji: po likwidacji gimnazjów przyszedł czas, gdy do szkół średnich pójdą dwa roczniki. Ósmoklasiści będą kończyć czteroletnie liceum, a opuszczający gimnazja - trzyletnie. Nauczyciele będą musieli posługiwać się dwoma podstawami programowymi, a warto wspomnieć, że podręczniki do czteroletnich liceów jeszcze nie są gotowe. Nie ma też podstaw programowych do nauczania wielu zawodów w technikach.

- Opowiadania, że dla wszystkich dzieci znajdą się miejsca i wszystko przeprowadzone zostanie idealnie, to obiecanki cacanki - uważa Szumilas. - Przekonamy się we wrześniu. Tylko pani Zalewska będzie już po wyborach do europarlamentu i jako „jedynka” raczej ma tam pewne miejsce. Nie będzie odpowiadała za chaos i tragedie dzieci. Tak, tragedie, bo brak miejsca w wybranym liceum, konieczność dojazdu do innej szkoły, to dla nastolatków dramat, który może zaważyć na całym ich życiu zawodowym, edukacji - dodaje posłanka Szumilas.

Doświadczeni nauczyciele, kiedyś nawet przeciwnicy wprowadzenia gimnazjów, jak charyzmatyczny historyk z LO im. Staszica w Sosnowcu Janusz Kubicki, nie zostawiają na „deformie edukacji” (jak nazywa to opozycja) suchej nitki. - Szkoły nie są z gumy, by przyjąć dwa razy tyle dzieci. Odpowiedzialność za przygotowanie miejsc spadła na samorządy. Nieliczne placówki sobie poradzą. Te zmiany nie miały charakteru programowego, ale ideologiczny, i z tego powodu od razu były skazane na klęskę - wyjaśnia Kubicki.

Śląskie Kuratorium Oświaty wydało natomiast kuriozalny dokument, w którym przekonuje, że klasy będą wprawdzie liczniejsze, ale „zwiększenie liczby uczniów w oddziale nie wpłynie na jakość kształcenia, wręcz przeciwnie - może ją podnieść”. Ostatnia konferencja prasowa w kuratorium miała na celu uspokojenie rodziców, dzieci i nauczycieli. Ba, z wyliczeń kuratoryjnych urzędników wynika nawet, że nadwyżka miejsc w szkołach ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych wynosić będzie 10 proc. W tym momencie jednak warto przytoczyć liczby i je porównać.

Pozostało jeszcze 52% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Agata Pustułka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.