Choć do sprzedaży udziałów głogowskiego szpitala jeszcze nie doszło, szefostwo placówki i zarząd powiatu wiedzą już jak wydać pieniądze, które zarobią. Szpital czeka rozbudowa i szeroko zakrojona modernizacja
Zmodernizowany, wyposażony, rozbudowany o kolejne usługi medyczne i zapewniający profesjonalną obsługę medyczną - tak widzą głogowski szpital za kilka lat prezesi tej placówki i zarząd powiatu. W siedmiu rozbudowanych punktach opisali wizję rozwoju i kierunki działania szpitala oraz wyliczyli czas, a przede wszystkim koszty realizacji projektów. Plan zostanie wdrożony w życie pod jednym warunkiem - zbycia 40 procent udziałów Głogowskiego Szpitala Powiatowego na rzecz miasta.
- Zarząd spółki przedstawił konkretnie, na co zostaną wydane pieniądze ze sprzedaży udziałów - mówił starosta Jarosław Dudkowiak. - Wyznaczył też czas, w jakim chce zrealizować plan, a jest to nie dłużej niż 36 miesięcy.
Na pierwszym miejscu listy zadań szpitala jest modernizacja i rozbudowa Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Chodzi o wykończenie i doposażenie pomieszczeń na II piętrze budynku Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz zwiększenie liczby łóżek z sześciu do dziewięciu. Szpital chce też uzyskać akredytację i możliwość specjalizowania lekarzy rezydentów. Kolejnym zadaniem jest rozbudowa oddziału neurologii o pododdział udarowy oraz rehabilitacji neurologicznej. Plan obejmuje zakup sprzętu, przygotowanie dodatkowych sal i zatrudnienie personelu medycznego.
W najbliższej perspektywie prezesi chcą postawić również na modernizację ginekologii, położnictwa i neonatologii, by kobiety rodziły w najlepszych z możliwych warunków. - Średnio w ciągu roku, w naszym szpitalu odbywa się około 800 porodów - wyliczał prezes szpitala, Edward Schmidt. - Mimo nie najlepszych jeszcze warunków, ale za to z dobrą kadrą, nasz oddział cieszy się dużym uznaniem wśród rodzących. Mamy więc szansę zdobyć pozycję jednego z liderów w tej części naszego województwa.
Średnio w ciągu roku, w naszym szpitalu odbywa się około 800 porodów
Projekt zarządu uwzględnia poszerzenie listy zabiegów oraz rehabilitacji w ramach oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej. Chodzi między innymi o wprowadzenie do oferty medycznej zaawansowanych zabiegów artroskopowych naprawczych w zakresie dużych stawów i uruchomienie oddziału rehabilitacji ogólnoustrojowej. Aby to mogło funkcjonować, szpital chce pozyskać doświadczoną kadrę medyczną i kupić odpowiedni sprzęt.
Kolejnym punktem planu jest utworzenie centrum psychiatrii z poradniami leczenia nerwic i psychologicznej, otwarcie oddziału dziennego psychogeriatrycznego i zaburzeń.
Szpital chce też rozbudowy i modernizacji Zakładu Pielęgnacyjno - Opiekuńczego, co oznacza przede wszystkim zwiększenie liczby łóżek z 88 do 128. - Społeczeństwo się starzeje więc potrzeba funkcjonowania takiego zakładu jest uzasadniona - wyjaśniał prezes szpitala. - Obecnie na miejsce w placówce czeka się około trzech lat.
Wśród przedstawionych przez zarząd szpitala projektów znalazły się jeszcze: otwarcie poradni neurologicznej, położniczo-ginekologicznej, rehabilitacyjnej i onkologicznej oraz otwarcie pracowni rezonansu magnetycznego. Jest też plan przeniesienia Podstawowej Opieki Zdrowotnej z przychodni przy ul. Kościuszki do budynku szpitala i uzupełnienie jej działania o tzw. pomoc wieczorową.
- Widzimy, że ze strony naszego personelu medycznego jest duże zainteresowanie i akceptacja, co cieszy, bo sukces projektu nie jest możliwy bez zaangażowania załogi - wyjaśniał wiceprezes szpitala, Marek Bestrzyński.
Starosta Dudkowiak zaznaczył, że pieniądze pozyskane ze sprzedaży udziałów pójdą w stu procentach na realizację planu. A o jakich kwotach mowa, tego nie wiadomo. Chęć kupna pakietu udziałów podtrzymuje na razie prezydent Głogowa. - Pozostali dwaj, czyli Miedziowe Centrum Zdrowia z Lubina i spółka EMC nie dali jeszcze ostatecznej odpowiedzi w tej sprawie - mówił starosta.
W październiku rada powiatu zdecyduje o formie sprzedaży udziałów. Starosta liczy, że do transakcji może dojść z początkiem roku, bądź w pierwszym kwartale 2017 roku.
Prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz poznał projekt najnowszych kierunków rozwoju szpitala i podtrzymuje deklarację zakupu przez miasto udziałów spółki medycznej. Ma też wsparcie w radzie miasta. - Czekam na rozpoczęcie negocjacji w tej sprawie - dodaje. - Nie ukrywam, że z czasem będę zabiegał o pozyskanie większościowego pakietu udziałów szpitala, by mieć realny wpływ na podejmowanie decyzji i jego rozwój.
Autor: Grażyna Szyszka