Razem przeciw samotności

Czytaj dalej
MM

Razem przeciw samotności

MM

Kto ma ochotę podzielić się wolnym czasem i dobrocią z innymi, może zgłosić się do projektu „Przepis na opiekę”.

Wielkimi krokami zbliża się Boże Narodzenie, w związku z czym warto rozejrzeć się wokół nas, czy ktoś nie potrzebuje pomocy. W Łodzi jest wielu samotnych, niewychodzących z domu z powodu stanu zdrowia seniorów, którzy poza profesjonalną pomocą, potrzebują kogoś, kto im potowarzyszy, wesprze dobrym słowem, będzie o nich pamiętał i odwiedzał czasami.

Miejskie Centrum Medyczne im. dr Karola Jonshera realizuje projekt pn. „Przepis na opiekę”, który ma na celu profesjonalne wsparcie osób potrzebujących, a dodatkowo oferuje odwiedziny przyjaznych seniorom wolontariuszy. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Jednym z zadań projektu jest długoterminowa opieka domowa, w ramach której uczestnicy mają zapewnioną opiekę świadczoną przez pielęgniarkę, fizjoterapeutę, psychologa, dietetyka. Ponadto będą mogli liczyć na wizyty tzw. opiekuna towarzyszącego, czyli wolontariusza

– tłumaczy Patryk Molęda, koordynator wolontariatu z ramienia firmy HRP Care.

Wolontariuszem może zostać każda osoba pełnoletnia, która chce wspierać osoby potrzebujące pomocy.

Rola wolontariusza polegać będzie na odwiedzaniu seniora biorącego udział w projekcie i wspólne spędzanie czasu np. na czytaniu książek, graniu w gry, obejrzeniu filmu lub po prostu zwykłych rozmowach, które dla osób samotnych bądź niewychodzących są niezwykle cenne.

Wolontariusz, jeśli wyrazi taką wolę, może również pomóc w prostych codziennych czynnościach, jak zrobienie zakupów, opłacenie rachunków, umówienie lekarza

Podczas przydzielania wolontariuszy do podopiecznych, koordynatorzy będą kierować się pewnymi kryteriami.
Przede wszystkim będzie to lokalizacja. Chodzi o to, żeby opiekun nie spędzał połowy dnia na podróży do miejsca zamieszkania seniora. Bardzo ważny będzie też stan zdrowotny zarówno jednego, jak i drugiego. Chcielibyśmy uniknąć sytuacji, w których na przykład podopieczny potrzebuje pomocy w poruszaniu się, a wolontariusz ma problemy z kręgosłupem.

- mówi Patryk Molęda.

Na tych, którzy zdecydują się zostać wolontariuszami, czekają różnego rodzaju szkolenia i spotkania przygotowujące do pełnienia funkcji towarzysza osoby starszej, a także dodatkowe profity[/i].

Wolontariusze będą mogli liczyć na wsparcie koordynatora, który im doradzi i pomoże, gdy zajdzie taka potrzeba.
Projekt potrwa do końca przyszłego roku.

Wszystkie osoby zainteresowane wolontariatem zapraszamy na spotkanie, które odbędzie się 16 grudnia o godz. 11 w Małej Sali Obrad Urzędu Miasta Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104.

MM

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.