Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Ranny motocyklista leżał na drodze, auta jechały. Głosy oburzenia: Co z tą znieczulicą?

Czytaj dalej
Fot. Youtube/stop chamstu na drodze
Norbert Ziętal

Ranny motocyklista leżał na drodze, auta jechały. Głosy oburzenia: Co z tą znieczulicą?

Norbert Ziętal

Obok leżącego na jezdni ciężko rannego motocyklisty w ciągu 27 sekund obojętnie przejechały cztery samochody. Kierowca auta stojącego na stacji paliw tylko na moment rzucił okiem i odwrócił się. Na szczęście znaleźli się tacy, którzy na pomoc rannemu ruszyli.

Wszystko widać na krótkim, trwającym zaledwie półtorej minuty, filmie z kamery monitoringu. Te 87 sekund filmu dużo o nas mówi.

Do wypadku doszło 7 maja w Jarosławiu na ul. Jana Pawła II, obok stacji paliw. Okoliczności zdarzenia badają policja i prokuratura. Dokładnie analizują wszystkie aspekty, bo sprawa nie jest łatwa i jednoznaczna. Motocyklista, jadący od centrum Jarosławia, chciał ominąć smarta, skręcającego z ul. Jana Pawła II w Konfederacką. Uderzył w krawężnik. Siłą bezwładności przeleciał spory kawałek.

Sytuację tuż po wypadku zarejestrowała kamera monito-ringu. W szóstej sekundzie filmu widać motocyklistę, który już po uderzeniu w chodnik z dużą siłą uderza w znak drogowy. Ten przecina jego lewą nogę. W 15. sekundzie po przeciwnym pasie przejeżdża pierwszy samochód. Kierowca nie reaguje. Podobnie jak osoby prowadzące trzy kolejne auta. Te łukiem omijają leżącego, zwijającego się z bólu rannego.

CZYTAJ TEŻ: Wypadek motocyklisty. Prokuratura analizuje zachowanie osób

Inni pomagają, ja już jestem niepotrzebny...

W 19. sekundzie przed dystrybutor, zaledwie kilka metrów od leżącego rannego, podjeżdża ciemny samochód. Jego kierowca spokojnie wysiada z auta, rzuca krótkie spojrzenie w kierunku rannego, ale przechodzi na tył swojego samochodu. W odbiciu z jego szyb widać, że ktoś biegnie.

Jeden z mężczyzn jeszcze w biegu orientuje się w sytuacji, ściąga pasek i chwilę później zaciska go na kikucie, aby zatamować krew z uciętej nogi motocyklisty. Drugi wybiega na ulicę. Na filmie tego nie widać, ale zapewne chce ostrzec innych kierowców o niebezpiecznej sytuacji na drodze. Dzwoni po pomoc. Do rannego podbiegają inne osoby.

Mężczyzna, który przyjechał zatankować samochód, na moment podchodzi bliżej rannego, rzuca spojrzenie i odchodzi. Na nagraniu jego twarz jest zapikselowana (ukryta), ale wyraźnie widać, że macha ręką, jakby ze zrezygnowania czy od niechcenia. Może uznał wtedy, że skoro ktoś już pomaga rannemu, to jego interwencja jest już niepotrzebna?

Jednak, jak się za chwilę okaże, wsparcie jest potrzebne. Z tyłu biegnie jeszcze jeden młody mężczyzna. Gdy jest kilka metrów od leżącego rannego, już w tym momencie ściąga pasek. Widać ocenił, że aby zatamować krwawienie, potrzebny jest kolejny ucisk. I chwilę później zaciska swój pasek na kikucie motocyklisty.

On nie machnął ręką i nie uznał, że skoro ktoś już pomaga, to jego wsparcie nie będzie potrzebne. Jak się szybko okazało, bardzo się przydało.

- Nie potrafię zrozumieć zachowania kierowców, którzy nie udzielili pomocy rannemu. Każdy z nas ma obowiązek pomóc rannemu, nawet jeżeli nie był uczestnikiem wypadku. Nieudzielenie pomocy jest karalne. Ale nawet pomijając przepisy, nie pojmuję, jak można być tak obojętnym na ludzką tragedię - dziwi się Andrzej Mikulski, instruktor nauki jazdy z Przemyśla z wieloletnim doświadczeniem.

CZYTAJ TEŻ: Motocyklista stracił nogę w wypadku. Trwa zbiórka pieniędzy

Zamiast pomagać, nagrywają filmy i robią zdjęcia

W dalszej części przeczytasz m.in.:

"- Po co się tam miał pchać? Żeby zaspokoić ciekawość i robić za tłum? - z taką argumentacją zadzwonił do nas jeden z Czytelników, oburzony na film zamieszczony na YouTubie, a szczególnie na komentarze internautów o znieczulicy."

Pozostało jeszcze 55% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Norbert Ziętal

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.