Bogusław Kwiecień

Ranking zamożności gmin w Polsce, czyli ile złotówek na głowę

Amfiteatr przy ul. Kopernika w Tarnowie jest jedną z inwestycji, którą w ostatnim czasie zrealizowano w mieście. W obiekcie odbywają się imprezy, w których Fot. Paweł Chwał Amfiteatr przy ul. Kopernika w Tarnowie jest jedną z inwestycji, którą w ostatnim czasie zrealizowano w mieście. W obiekcie odbywają się imprezy, w których bierze udział wielu mieszkańców
Bogusław Kwiecień

Kraków, Tarnów i Zakopane znalazły się wśród najbogatszych miast w kraju za 2017 rok. Tak wynika z opublikowanego właśnie rankingu pisma samorządowego „Wspólnota”. Duży skok zanotował szczególnie Tarnów, który w porównaniu do poprzedniego notowania w kategorii miast na prawach powiatu awansował z 10 na 5 miejsce.

Autorzy tego rankingu biorą pod uwagę dochody gmin z podatków, subwencji rządowych, a także pieniądze pozyskane z funduszy zewnętrznych, w tym źródeł unijnych.

Inwestują w sport i kulturę

Wzrost bogactwa w Tarnowie widać także w liczbach. W przeliczeniu na głowę mieszkańca w porównaniu do 2016 roku daje to o prawie 540 zł więcej - 4801 zł.

Według władz Tarnowa, ten znaczący skok jest efektem większej zamożności samych mieszkańców miasta.

- Widzimy większe dochody z podatków od tarnowian oraz znajdujących się na terenie miasta firm. Jesteśmy komfortowym miastem dla ludzi. Wykonujemy też potężne inwestycje - mówi Piotr Augustyński, zastępca prezydenta Tarnowa ds. rozwoju gospodarczego. - Patrząc na nasz budżet łatwo zauważyć, że mnóstwo pieniędzy przeznaczamy na inwestycje infrastrukturalne - dodaje Piotr Augustyński.

W ostatnich latach miasto zaczęło inwestować w obiekty sportowe i kulturalne. Powstał nowy stadion lekkoatletyczny przy ul. Piłsudskiego, a za 60 mln zł budowana jest hala sportowa Jaskółka.

W centrum miasta przy ul. Kopernika powstał amfiteatr, w którym organizowanych jest wiele wydarzeń kulturalnych. Miasto postawiło także na rozwój miejskiej komunikacji. W ostatnich dwóch latach tabor MPK wzmocniło 40 nowych pojazdów.

Czytaj więcej i dowiedz się, które miasta najbardziej poprawiły swoje notowania, a które mają jeszcze długą drogę przed sobą. 

Pozostało jeszcze 70% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Bogusław Kwiecień

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.