Bartosz Gubernat

Ranking Europolis - miasta atrakcyjne dla młodych ludzi. Rzeszów na drugim miejscu w Polsce

Obchody rocznicy pierwszych wolnych wyborów. 30 lat Wolnej Polski na Rynku w Rzeszowie. Fot. K.Kapica Obchody rocznicy pierwszych wolnych wyborów. 30 lat Wolnej Polski na Rynku w Rzeszowie.
Bartosz Gubernat

W opublikowanym właśnie przez Fundację Schumana rankingu Europolis - miasta dla młodych, Rzeszów zajął drugie miejsce. Na czele zestawienia uplasowała się Warszawa.

Pierwsze miejsce w rankingu Europolis - miasta dla młodych, który opublikowała Fundacja Schumana, zajęła Warszawa z wynikiem 55 punktów. Co ciekawe, zwyciężyła tylko w jednej z siedmiu kategorii rankingu, określającym kondycję gospodarczą. W tej dziedzinie zdeklasowała jednak wszystkie inne polskie miasta. Zrównoważone, dość wysokie noty w większości pozostałych obszarów zapewniły jednak stolicy Polski prowadzenie w całościowym zestawieniu. Drugie miejsce zajął Rzeszów. Jego największa zaleta to wysokiej jakości edukacja, zarówno jeśli chodzi o wyższe uczelnie, jak i szkoły średnie - w tym licealne i zawodowe. Podium rankingu Europolis zamykają Katowice. Miasto to zdecydowanie prowadzi jeżeli chodzi o dostępność do dobrej jakości opieki zdrowotnej.

[polecane]19327633,19357667[/polecane]

Skład pierwszej dziesiątki rankingu Europolis. Miasta dla młodych nie jest zaskoczeniem: za Katowicami plasują się Gdańsk (zwycięzca kategorii Otwartość) i Kraków (zwycięzca kategorii Kultura i rozrywka), a następnie Wrocław, Opole, Poznań, Sopot i Łódź. Z wyjątkiem bogatego i prężnego Sopotu wszystkie są miastami wojewódzkimi - ośrodkami, które ze względu na swój potencjał gospodarczy i kulturalny cieszą się dużą siłą przyciągania.

- Interesujące są dobre wyniki Opola i Łodzi - miast, które w ostatnich latach zmagają się z depopulacją, w tym zwłaszcza w najmłodszych grupach wiekowych - czytamy w podsumowaniu rankingu.

Ranking miast dla młodych - pierwsza dziesiątka

Autorzy rankingu przebadali atrakcyjność 66 polskich miast - w tym w sumie czterech z Podkarpacia. W klasyfikacji ogólnej na 13 miejscu znalazło się Krosno (37,86 punktów), na 25 Przemyśl (32,84 pkt.), a na 48 Tarnobrzeg (28,51 pkt.)

POLECAMY: Mieszkanie czy dziura w ziemi? Tak się kupuje w Rzeszowie


Podobnie jak w poprzednich rankingach Europolis, na czoło zdecydowanie wychodzą metropolie (tj. miasta powyżej 300 tysięcy mieszkańców). Stanowią one połowę pierwszej dziesiątki, wszystkie mieszczą się też w pierwszej dwudziestce rankingu. Średnio osiągają 42 punkty, co oznacza, że są lepsze o prawie 10 punktów w porównaniu do miejscowości liczących od 150 do 300 tysięcy mieszkańców. Relatywnie dobre wyniki osiągnęły także najmniejsze ośrodki ze średnią notą 31 punktów. W tej grupie znajdziemy Sopot, tradycyjnie zajmujący wysokie miejsca w rankingach miast, Krosno oraz Świnoujście - lidera kategorii Infrastruktura. Pozostałe miasta o populacji do 60 tys. mieszkańców wypadły przeciętnie. Jeśli pominąć najmniejsze ośrodki, przeciętna ocena przyjazności miast dla młodych spada wraz z klasą wielkości miejscowości, gdzie zauważalna jest różnica między metropoliami i pozostałymi miastami. Ocena ta najogólniej zgadza się więc z trendami demograficznymi - to właśnie ośrodki wojewódzkie mają z polskich miast największą siłę przyciągania nowych mieszkańców.

- Rzeszów, który zdobył drugie miejsce okazał się zwycięzcą w kategorii Edukacja. Stało się tak m.in. dzięki aktywnej polityce stypendialnej kierowanej do licealistów w połączeniu z wysoką dostępnością szkół ponadpodstawowych. Stolica Podkarpacia od dawna buduje swoją markę na rozwoju lotnictwa i sektora IT, a mieszcząca się w Rzeszowie politechnika osiąga bardzo dobre wyniki. Miasto może się też pochwalić bogatą ofertą edukacji zawodowej. Rzeszów jest także niekwestionowanym liderem w Mobilności, znacznie wyprzedzając kolejną Warszawę. Choć dysponuje mniejszą liczbą połączeń międzynarodowych i krajowych niż część miast z innych województw, ma ich jednak dostatecznie dużo, by osiągnąć wysokie noty.

[polecane]19376261,19380563[/polecane]

Stolica Podkarpacia skorzystała na inwestycjach w infrastrukturę rowerową. Ma nowoczesny system publicznego roweru miejskiego 4. generacji, który pozwala oddawać wykorzystane jednoślady poza stacjami wypożyczeń. Miasto przoduje także pod względem rozbudowy ścieżek rowerowych i jest liderem jeśli chodzi o buspasy. Ma też relatywnie tanią komunikację miejską. Inne atuty Rzeszowa to istniejąca już ponad 25 lat Młodzieżowa Rada Miasta oraz szeroka oferta kulturalna. Stolica Podkarpacia wyraźnie ustępuje za to Warszawie pod względem gospodarczym. Niemniej jednak stanowi ona przykład miasta, które skutecznie przezwycięża międzyregionalne nierówności rozwojowe - czytamy w raporcie.

Wyniki podkarpackich miast w kategoriach cząstkowych:
Ranking pod względem lokalnej gospodarki

Edukacja

Infrastruktura

Mobilność

Kultura i rozrywka

Otwartość

Zdrowie i opieka


ZOBACZ TEŻ: 6 rzeczy, których nie wiedziałeś o Pomniku Walk Rewolucyjnych w Rzeszowie
Bartosz Gubernat

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.