Rafi Eitan: Żałuję, że nie udało się porwać i osądzić Josepha Mengelego

Czytaj dalej
Fot. AFP/EAST NEWS
Andrzej Dworak

Rafi Eitan: Żałuję, że nie udało się porwać i osądzić Josepha Mengelego

Andrzej Dworak

„Uprowadzenie Adolfa Eichmanna z Argentyny? To była jedna z moich łatwiejszych operacji” - mówił po latach od słynnej akcji dowódca grupy agentów, która w 1960 roku namierzyła, porwała i przewiozła do Izraela organizatora zagłady Żydów...

Po tym spektakularnym sukcesie Rafi Eitan został legendą służb specjalnych Państwa Żydowskiego. Tymczasem większość jego dokonań nie została ujawniona, a jeden z celów - namierzenie i sprowadzenie do Izraela lekarza z Auschwitz Josefa Mengele - nigdy nie został osiągnięty. Eitan zmarł 23 marca w wieku 92 lat.

Był niewielkiego wzrostu, silnej budowy, miał jasne włosy i nosił okulary w grubych oprawkach. Znany był z poczucia humoru, ale też z twardego charakteru. Kiedy miał 20 lat, wziął udział w akcji, która może uchodzić za symbol walki żydowskich bojowników o powstanie i istnienie Izraela.

Hagana i Palmach
Rodzice Rafiego byli imigrantami z Rosji, członkami ruchu Mapai będącego jednym z nurtów, które wytworzyły z czasem jedną z najważniejszych partii politycznych Izraela Partię Pracy.On sam urodził się w 1926 w kibucu En Harod Me’uhad. Uczył się w szkole rolniczej - później skończył ekonomię w London School of Economics - a kiedy miał 12 lat przyłączył się do Hagany. Była to organizacja paramilitarna, która na początku lat 20. miała charakter samoobrony - mieszkańcy kibuców szkolili się w posługiwaniu bronią, w dzień nosili ją podczas pracy na polach, w nocy wystawiali straże i pilnowali domów. Hagana rozszerzała działania na akcje odwetowe wobec Arabów, by przekształcić się w organizację wojskową. Jej częścią stały się oddziały specjalne o nazwie Palmach. To były siły uderzeniowe Hagany, które najpierw wspierały Brytyjczyków, a po wygraniu przez nich z Niemcami na północy Afryki, przeszły w 1942 do konspiracji. Członkowie Palmach zostali rozproszeni po kibucach, które zapewniały im schronienie i wyżywienie, w zamian otrzymując ochronę i szkolenie wojskowe. System działania był taki: w każdym miesiącu osiem dni szkolenia, 14 dni działań operacyjnych i siedem dni odpoczynku. W Palmach rekruci przechodzili szkolenie pływania, wioślarstwa, sabotażu, materiałów wybuchowych, strzelania, zwiadu i kamuflażu. Wyróżniającym żołnierzem Palmach był Rafi Eitan.

Do zadań Rafiego należało pomaganie imigrantom przybywającym do Palestyny z Europy opanowanej przez nazistów - przechwytywanie ich na plażach po nielegalnym przybyciu i umieszczanie. Najbardziej spektakularną akcją bojową Rafiego było wysadzenie w powietrze brytyjskiego radaru na Górze Karmel, niedaleko Hajfy, który namierzał statki i łodzie imigrantów. Aby dotrzeć do tej instalacji, Eitan musiał się czołgać w kanałach, czemu później zawdzięczał swój przydomek - „Cuchnący Rafi”.

Inną słynną akcją Rafiego była likwidacja nazisty Gotthilfa Wagnera, który stał na czele kilkutysięcznej społeczności osadników niemieckich zamieszkujących m.in. tereny o nazwie Sarona w pobliżu Tel Awiwu. Przybyli oni do Palestyny w drugiej połowie XIX wieku i po perypetiach rozwinęli się w prężną grupę uprawiającą rolnictwo. Jej członkowie byli protestancką sektą templerów. Po objęciu władzy w Niemczech przez Hitlera przysięgli mu wierność i wysyłali swych synów do służby w Wehrmachcie i SS. W Saronie w czasie wojny powiewały fagi ze swastyką, a Wagner był nazywany „małym führerem” i należał do SS.

Pozostało jeszcze 55% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Andrzej Dworak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.