Rafał Świderski, śmiałek z Jarosławia, który przepłynął Wisłę pod prąd

Czytaj dalej
Fot. Fot. archiwum rafała świderskiego
Kamil Jaworski

Rafał Świderski, śmiałek z Jarosławia, który przepłynął Wisłę pod prąd

Kamil Jaworski

Silny charakter, samozaparcie i wytrwałość w dążeniu do obranego celu to niezbędne cechy do tego, żeby przepłynąć ponad 2000 km kajakiem. Ale to nie wystarczy. Potrzebna jest jeszcze siła fizyczna i przygotowanie ciała na ekstremalny wysiłek. Do spływu Wisłą pod prąd Rafał Świderski z Jarosławia przygotowywał się 1,5 roku.

Trasa kajakowej wyprawy robi wrażenie. Wystartował na Sanie w rodzinnym Jarosławiu i z prądem tej rzeki oraz Wisły w 8 dni znalazł się w Gdańsku. Chwila pływania w Bałtyku i czas na powrót. Ten trwał już zdecydowanie dłużej. Pod prąd przepłynął Wisłę aż do ujścia Przemszy w okolicach Oświęcimia, a potem nawrót z prądem do Sandomierza i znów pod prąd Sanem do Jarosławia. Łącznie ponad 2100 km i 51 dni wyprawy.

- Oprócz rzeczy oczywistych, jak silny charakter i dobre przygotowanie fizyczne, trzeba też zwracać uwagę na rzeczy, które z pozoru są drobiazgami. Być dobrze przygotowanym na opaleniznę, zawczasu pomyśleć na przykład, jak zapobiegać odciskom na rękach. Odpowiednie przygotowanie w detalach jest kluczowe - mówi Rafał Świderski.

Były momenty przyjemne, ale też mniej przyjemne

Pan Rafał nie pływa kajakiem od dziecka. Siedem lat temu zamienił rower, na którym wykręcał po 10 tysięcy km rocznie, właśnie na kajak. Mówi, że to wspaniały sport, który pozwala poznać siebie i własne możliwości, a do tego ta niesamowita perspektywa z kajaka, która pozwala zwiedzać i poznawać świat w zupełnie inny sposób.

- Rzuciłem rower dla kajaka, bo zawsze coś musi być kosztem czegoś. Pływałem na jarosławskich maratonach kajakowych, próbowałem płynąć nad morze dmuchanym kajakiem, ale niestety pękł po trzech dniach. Nad morze dopłynąłem kajakiem już trzy razy, ale właśnie tego lata pierwszy raz zdecydowałem się wracać drogą wodną - przyznaje.

Pomysł pokonania Wisły pod prąd zakiełkował w jego głowie po tym, jak napotkany kiedyś na Wiśle kajakarz powiedział mu, że planuje pokonać w ten sposób 6 tysięcy km na rzece Jangcy.

- Wiedziałem, że będę chciał spróbować zrobić to na Wiśle - opowiada pan Rafał. I choć przyznaje, że z prądem płynie się dużo lżej, to jednak - spływając - siedział w kajaku bez przerwy nawet po 14 godzin, co było bardzo wyczerpujące.

- Pod prąd jest bardziej intensywnie, ale krócej w samym kajaku, bo trzeba robić przerwy. Trzeba to tak rozegrać, żeby było krótko, ale treściwie. Choć zdarzało się w tę stronę nawet 10 godzin wiosłowania - wspomina.

Sen w namiocie bywał krótki.

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

"- Nad morzem wywaliłem się dość solidnie. Kajak uderzył w falochron. Jeszcze nie zacząłem drogi powrotnej, a już myślałem, że to koniec - wspomina".

Pozostało jeszcze 57% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Kamil Jaworski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.