Radzimy, jak wybrać szkołę językową

Czytaj dalej
Fot. Pawel Relikowski / Polska Press
Redakcja

Radzimy, jak wybrać szkołę językową

Redakcja

Współczesne szkoły językowe duży nacisk kładą przede wszystkim na mówienie i rozumienie. Wybierzmy taką, która spełni nasze oczekiwania, aby zainwestowane pieniądze w kurs przyniosły efekt.

Jak dobrze wybrać szkołę językową, aby nie tracić czasu i pieniędzy? Wybierając szkołę należy się zawsze upewnić ile godzin obejmuje kurs, ile minut trwa lekcja oraz jak liczna jest grupa. Oferty szkół różnią się pod tymi względem. Nie wystarczy porównać ceny za semestr nauki. Po dokładnej analizie może się okazać, że złapano nas na chwyt marketingowy i w rezultacie zapłacimy więcej dostając mniej niż w innych szkołach.

Bardzo ważna jest też liczebność grupy. Z punktu widzenia metodyki nauczania, efektywność nauki w grupie powyżej 10 osób spada drastycznie. Jeśli więc zależy nam na postępach, nie powinniśmy decydować się na grupę większą niż 10 osób, nawet jeśli będzie ona tańsza niż inne.

Ważne jest także, aby możliwe było zawarcie umowy na 1 semestr. Nie deklarujmy się na cały rok, skoro nasze plany mogą się pozmieniać. Umowa nie może być zawiła, powinna jasno precyzować liczbę godzin w semestrze, długości lekcji, liczebności grupy, a także kwestie związane z płatnościami.

Decydując się na kontynuację nauki języka sprawdźmy, czy procedura kwalifikacji do grup jest bezpłatna i w jaki sposób jest ona przeprowadzana. Nie każda szkoła robi ją profesjonalnie, niektóre ograniczają się jedynie do pisemnego testu. Natomiast każda właściwie przeprowadzona kwalifikacja na odpowiedni poziom powinna składać się z 2 etapów - pisemnego testu, uzupełnionego krótką rozmową z lektorem. Pisemny test, choćby bardzo szczegółowy, oceni jedynie bierną znajomość języka i w żaden sposób nie sprawdzi umiejętności mówienia. A przecież współczesne kursy językowe główny nacisk kładą właśnie na mówienie i rozumienie. Warto poświęcić jedno wolne popołudnie, aby później nie marnować czasu przez cały semestr, trafiając do grupy na źle dobranym poziomie.

Niezmiernie ważny jest duży wybór poziomów oferowany przez szkołę. Odeszły już w niepamięć czasy, gdy do wyboru mieliśmy tylko kurs początkujący, średniozaawansowany lub zaawansowany. Dobre szkoły oferują dziś po kilkanaście poziomów, precyzyjnie dopasowując grupę do umiejętności słuchacza. Dlatego też, nawet jeśli wracamy do nauki po wieloletniej przerwie, nie powinniśmy zapisywać się na kurs dla początkujących. W dobrej szkole językowej stanowczo odradzą nam grupę od podstaw i zaproponują rozmowę z lektorem, który pomoże wybrać zajęcia na odpowiednim poziomie zaawansowania. Nawet jeśli będzie to grupa dla „fałszywych początkujących”, to tempo pracy będzie w niej zdecydowanie szybsze niż w grupie od podstaw.

Ostatnia, ale równie ważna decyzja, którą trzeba podjąć dotyczy samego kursu. Aby nie tracić czasu i pieniędzy, należy przed wyborem kursu postawić sobie jasny cel do którego chcemy jaki chcemy osiągnąć. Jeśli jest nim poprawa poziomu lub podtrzymanie kontaktu z językiem, wybierzmy kurs ogólny lub zajęcia konwersacyjne z native speakerem. Jeśli nasz cel to międzynarodowy certyfikat, pomyślmy o kursie przygotowującym do danego egzaminu. W programie pojawią się zagadnienia wymagane na egzaminie oraz różne rodzaje zadań egzaminacyjnych, które będziemy rozwiązywać, omawiając popełnione błędy. Jeśli natomiast język jest nam potrzebny w pracy, warto zapisać się na kurs angielskiego właśnie w środowisku pracy. Jest to kurs dla osób aktywnych zawodowo. Program podporządkowany jest wówczas komunikacji w firmie i porusza bloki tematyczne, które poświęcone są konkretnym aspektom zawodowym.

Redakcja

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.