„Quo vadis” na naszym rynku
3 września, w samo południe, na starówce (w razie deszczu ratusz) można będzie wysłuchać fragmentów popularnej powieści Sienkiewicza.
Narodowe Czytanie organizują dyrektor i pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Walentego Fiałka. To już piąta edycja, której inicjatorem jest prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.
Nasza biblioteka od początku uczestniczy w czytaniu kanonu polskich lektur: w 2012 roku był to „Pan Tadeusz” Mickiewicza, w 2013 roku dzieła Fredry, w 2014 roku „Trylogia” Sienkiewicza, a w roku ubiegłym „Lalka” Prusa. Czytał już burmistrz, nauczyciele, uczniowie, ksiądz, przewodnicy, rycerze. Ponownie centralny punkt miasta na czytanie wybrano nieprzypadkowo. Lektura została wybrana podczas internetowego głosowania z pięciu propozycji. „Quo vadis” to XIX-w. powieść historyczna o kilku wątkach: religijnym, miłosnym, historycznym, społecznym, obyczajowym.
- Sobota, starówka dają możliwość posłuchania nie tylko mieszkańcom, ale i przypadkowym przechodniom - wyjaśnia Marzanna Pieniążek, dyrektor biblioteki, która będzie jedną z osób czytających. Pozostali tegoroczni lektorzy to: Tatiana Syta - sekretarz Miasta Chełmna, Marek Pacholak - uczestnik Dyskusyjnego Klubu Książki przy MBP w Chełmnie, ks. Tadeusz Miszewski - proboszcz Parafii Świętego Józefa i Anna Grzeszna-Kozikowska - historyk. Zaproszą do wysłuchania pięciu fragmentów adaptacji utworu
Każdy przeczyta po cztery strony formatu A4. Fragmenty nie mogą być krótkie, bo lektor nie ma udowodnić, że umie czytać, a przekazać treść. Słuchacze mają poznać ogólną tematykę.
- Zanudzić też nie chcemy, starannie wybraliśmy fragmenty - dodaje Marzenna Pieniążek.
Warto przyjść, będzie można dostać pamiątkowy stempel na własnych egzemplarzach „Quo vadis”. Na koniec wystąpią uczniowie chełmińskiej szkoły muzycznej.