Pustki w centrach krwiodawstwa. Pacjenci w szpitalach czekają na krew

Czytaj dalej
Arkadiusz Iskierka

Pustki w centrach krwiodawstwa. Pacjenci w szpitalach czekają na krew

Arkadiusz Iskierka

Rozmowa z Joanną Turoń, która z ramienia Regionu Rzeszowskiego NSZZ “Solidarność” organizuje coroczną akcję honorowego krwiodawstwa.

Wakacje to najtrudniejszy czas dla centrów krwiodawstwa?

Przez epidemię koronawirusa i okres wakacyjny do Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zgłasza się mniej dawców, a pacjenci w polskich szpitalach czekają na krew, która ratuje życie. Dlatego “Solidarność” organizuje zbiórkę krwi właśnie w sierpniu. Dzięki naszej akcji co roku zbiera się kilkaset litrów krwi.

Z roku na rok podczas kolejnych edycji wynik był coraz wyższy. Podczas ostatniej zbiórki w 2019 r. krew oddało 748 osób, co dało bardzo wysoki wynik 336,6 l. Czy w tym roku padnie kolejny rekord?

Bardzo bym chciała. Głęboko wierzę, że ludzi dobrej woli nie brakuje i wynik mimo przeszkód będzie świetny. Na stronach CKiK można sprawdzić stany magazynowe. Stan żadnej grupy krwi nie jest wysoki ani optymalny. Jednak najbardziej pożądani są dawcy z grupami A RhD + i AB RhD-.

Pandemia utrudnia przebieg akcji?

Pandemia zrobiła swoje i z pewnością nie ułatwia przebiegu akcji. Pojawiły się nowe wskazówki w CKiK, mające na celu wzajemne bezpieczeństwo, ale to naturalne. Wszystkie informacje są ogólnodostępne na stronach centrów krwiodawstwa, z którymi każdy dawca powinien się zapoznać

Kto w tych niepewnych czasach może zostać dawcą krwi?

Dawcą może zostać każdy zdrowy człowiek w wieku od 18 – 65 lat. Wystarczy zgłosić się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie lub jego Oddziału Terenowego z dowodem osobistym lub innym dokumentem ze zdjęciem. Tam z pobranej próbki krwi, wykonuje się wstępne badania na podstawie których, łącznie z badaniem lekarskim ustala się czy kandydat na dawcę jest zdrowy, a tym samym czy może bez szkody dla siebie oddawać krew. Apeluję do wszystkich ludzi dobrej woli o podzielenie się z osobami najbardziej potrzebującymi najcenniejszym darem, czyli własną krwią.

Arkadiusz Iskierka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.