Zdjęcia Piotra Górnego, studenta IV roku matematyki na UKW, zostały docenione przez miesięcznik „National Geographic Polska”.
- Moje zdjęcie, które przedstawia sikorę modrą, czyli modraszkę, zaglądającą pod bryłę lodu, zajęło drugie miejsce i zostało opublikowane w najnowszym numerze pisma - mówi 24-letni bydgoszczanin. - Sukces tym większy, że na konkurs nadesłano aż 10 tysięcy zdjęć. W nagrodę zostałem zaproszony do udziału w wyprawie fotograficznej do Maroka. Jestem bardzo podekscytowany. Wyjazd prawdopodobnie będzie pod koniec roku.
Cierpliwość nagrodzona
Do zrobienia tego zdjęcia Piotr Górny przygotowywał się bardzo solidnie. - Zauważyłem, że fotografowie zbyt mało uwagi poświęcają pospolitym gatunkom ptaków, takim jak wróble, sikory, zięby czy łuszczaki. Dlatego postanowiłem uwiecznić je na zdjęciach - tłumaczy młody bydgoszczanin. - Mieszkam na Jachcicach. Kadr powstał zimą 2015 roku w moim ogrodzie, blisko miejsca dokarmiania zimowych ptaków śpiewających. Na dworze było wówczas około minus 20 stopni Celsjusza. W zagłębieniu, które pokryło się lodem, powstał otwór. Wewnątrz umieściłem kartonik, który dobrze zabezpieczyłem folią, a w nim aparat fotograficzny. Aby wykonać to ujęcie, użyłem krótkiego obiektywu. Potrzebowałem wyzwalacza migawki podpiętego do sprzętu oraz pilota i cierpliwie czekałem. Miejsce obserwowałem przez lornetkę. Po blisko godzinie udało mi się sfotografować modraszkę, która zajrzała w przerębel w poszukiwaniu pożywienia. Zanim wykonałem to zdjęcie, przeprowadziłem jednak wiele prób, ale warto było, bo udało mi się zrobić naprawdę fajne ujęcie. Chciałem je pokazać szerszej publiczności i dlatego wysłałem na konkurs.
- Wyróżnienie otrzymało też moje zdjęcie zatytułowane „Strażniczka zbóż” - mówi Piotr. - Przedstawia ono pliszkę żółtą wśród kłosów żyta. Zrobiłem je w Starym Fordonie, w pobliżu wału przeciwpowodziowego. To było latem ubiegłego roku.
Obserwator przyrody
Zdjęcie modraszki otrzymało też wyróżnienie na międzynarodowych konkursach fotograficznych, m.in. International Photographer of the Year 2015 w Londynie i ostatnio podczas Fine Art Photography Awards, także w Londynie.
- Bardzo się cieszę, że moje prace zostały dostrzeżone - mówi Piotr Górny. - Fotografowanie przyrody, a w szczególności ptaków, jest pasjonujące. Tego bakcyla złapałem jeszcze, kiedy byłem w liceum i dostałem pierwszą cyfrówkę. Dziś mam już porządny sprzęt i dwa obiektywy.
Młody bydgoszczanin ma wyjątkowy talent do robienia zdjęć przyrody. Swoje fotografie pokazywał też na konkursie Moscow International Foto Awards w Rosji. Jego prace trafiały, między innymi, na okładki „Acta Ornithologica”, pisma wydawanego przez Polską Akademię Nauk, oraz kwartalnika „Ptaki Polski”.
- To dla mnie ogromny zaszczyt - twierdzi Piotr Górny. - Fotografowanie przyrody daje mi dużo radości, a że w Bydgoszczy nie brakuje terenów zielonych, więc mam pole do popisu.