W terapii hiperbarycznej sprężony tlen dociera do nieukrwionych miejsc organizmu. Jego poziom zwiększa się we krwi, limfie oraz płynie mózgowo-rdzeniowym.
O zastosowanie hiperbarii tlenowej pytam Dariusza Macinowskiego, kardiologa i internistę z Torunia.
- W normalnych warunkach dostarczanie tlenu do organizmu jest uzależnione od ukrwienia konkretnego obszaru ciała. Niektóre rany, stany zapalne czy zwyrodnieniowe przez długi czas pozostają źle ukrwione i niedotlenione - mówi Marcinowski, właściciel przychodni DOKTOR – Specjalistyczne Gabinety Lekarskie w Toruniu. – W warunkach panujących w komorze hiperbarycznej tlen ma właściwość przenikania nawet do nieukrwionych miejsc organizmu. Zwiększenie poziomu tlenu następuje również we krwi, limfie i płynie mózgowo-rdzeniowym.
Kiedy stosuje się terapię hiperbarią tlenową? M.in. w chorobach neurologicznych, miażdżycy czy boreliozie. W ostatnim czasie naukowcy odkryli efekty hiperbarii w leczeniu przewlekłych, odnawiających się ran spowodowanych radioterapią.
- Tlen hiperbaryczny rozpuszczony w płynach ustrojowych dociera do uszkodzonych i niedokrwionych narządów i tkanek – mówi Dariusz Marcinowski. - Zmiany biochemiczne, fizjologiczne, aktywacja procesów regeneracyjnych oraz komórek macierzystych umożliwia odnowę tkanek.
Komora hiperbaryczna stosowana jest nie tylko w stanach wymagających interwencji medycznej, ale także w terapiach odmładzających, kosmetologii i w regeneracji dla osób uprawiających sporty ekstremalne.
- Czy nasz niedotleniony mózg może dobrze funkcjonować jeżeli jest przeciążony pracą i stresem, źle sypia i funkcjonuje w powietrzu ze smogiem? Co zrobić jeżeli część neuronów przestała funkcjonować? Do niedawna uważano, że nowe neurony powstają tylko w dzieciństwie. Obecnie wiemy, że jest to możliwe także w wieku dorosłym. Jednym z warunków jest pełna dostępność tlenu oraz stymulowanie mózgu różnorodnymi bodźcami – tłumaczy Dariusz Marcinowski.
Liczba zabiegów zależy od wskazań i zazwyczaj waha się do 5 do 20 z możliwością powtarzania. Cały zabieg trwa około 90 minut.
Jak wygląda punkt po punkcie?
- Pacjent wchodzi do komory, technik szczelnie ją zamyka.
- Następuje stopniowe podwyższanie ciśnienia, jednocześnie do oddychania podawany jest czysty tlen. Na początku można mieć uczucie, jak w lądującym samolocie, kilka chwil później nasz organizm dostosuje się do zmienionego ciśnienia.
- Ciśnienie przez ok. 15 minut podwyższane do wartości docelowej 2 ATA (atmosfery bezwzględne), a następnie utrzymywane na tym poziomie przez 60 minut, po czym stopniowo (również ok. 15 minut) obniżane do wartości ciśnienia atmosferycznego.
- Po wyrównaniu ciśnień pacjent opuszcza komorę.
- W czasie sprężenia pacjent pozostaje w kontakcie i pod obserwacją technika hiperbarycznego przez cały czas zabiegu oraz minimum 20 minut po jego zakończeniu.
Doktor - Specjalistyczne Gabinety Lekarskie
ul. Podgórna 12
87-100 Toruń
Tel. 56 639 43 30
Tel. kom. 509 370 706
email: doktor@doktor.net.pl