Przysięgi członków trybunału kanonizacyjnego. Z krakowskiego Kazimierza na ołtarze
Proces kanonizacyjny duchownych, którzy zginęli w niemieckich obozach. W kolejce po aureole czekają męczennicy komunizmu.
Rozpoczął się proces kanonizacyjny czterech członków zakonu augustianów z kościoła św. Katarzyny na krakowskim Kazimierzu. Członkowie trybunału kanonizacyjnego przysięgali we wtorek, że „zachowają w tajemnicy zeznania świadków” i „nie przyjmą żadnych darów” od stron procesu. Przysięgi wysłuchał abp Marek Jędraszewski, który uroczyście otworzył proces.
Trybunał tworzą wybitni członkowie zakonu augustianów i wytrawni znawcy kościelnej procedury kanonizacyjnej. To pozwala sądzić, że ojcowie Wilhelm Gaczek, Adam Olszewski, Tadeusz Wilucki i brat Kazimierz Lipka, zamordowani w czasie II wojny światowej w niemieckich obozach koncentracyjnych, nie będą długo czekać na aureolę.
Ojciec Wilhelm Gaczek był przed II wojną prowincjałem augustianów, proboszczem parafii w Krakowie-Prokocimiu i znanym społecznikiem. Za swoje zasługi otrzymał honorowe obywatelstwo Prokocimia. Jego postać upamiętnia pomnik stojący przed kościołem św. Mikołaja przy ul. Górników. Aresztowany przez Niemców o. Gaczek w więzieniu spędził 46 dni. Następnie przewieziono go do Auschwitz. Zmarł z wycieńczenia po 14 dniach, 14 listopada 1941 r.
Czytaj więcej:
- Kto i kiedy podjął decyzję o przygotowaniu i przeprowadzeniu procesu beatyfikacyjnego męczenników komunizmu
- Trwają przygotowania do kolejnego procesu beatyfikacyjnego męczenników.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień