Przybywa obrońców Pomnika Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie. Historycy sztuki są za objęciem go ochroną konserwatora

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Andrzej Plęs

Przybywa obrońców Pomnika Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie. Historycy sztuki są za objęciem go ochroną konserwatora

Andrzej Plęs

Zmiecie go „garb historii” i polityka, czy ocalą wartości artystyczne i opinie rzeszowian? Pomnikowi Czynu Rewolucyjnego przybywa obrońców.

Pomnik winien runąć, bo jest nośnikiem idei ustroju totalitarnego - brzmi nieformalna opinia rzeszowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Za jego zachowaniem jest znaczna część rzeszowian, o jego przetrwanie walczą władze miasta, a organizacja Stacja Rzeszów Dziki zwróciła się do krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Historyków Sztuki o to, by swoim autorytetem pomógł zachować pomnik. Krakowscy historycy sztuki podczas wtorkowego spotkania otwartego zmiażdżyli pomysł jego burzenia.

- Możemy na ten pomnik patrzeć jak na dzieło sztuki i jak na znak pamięci. Historycy z IPN odrobili lekcje perfekcyjnie, opisując kontekst powstania pomnika, odwołując się nawet do listy wydarzeń rewolucyjnych, z jakimi ma być kojarzony. Tymczasem inicjatorzy tego pomnika, pytani, jakiego czynu rewolucyjnego jest to znak, nie potrafiliby odpowiedzieć na to pytanie

- uczulał dr Andrzej Siwek z Instytutu Historii Sztuki UJ.

W dalszej części artykułu przeczytasz m.in.:

  • ilu rzeszowian kojarzy pomnik z czynem rewolucyjnym, a ilu chce jego zburzenia
  • jaki jest sposób na ocalenie pomnika

 

 

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Andrzej Plęs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.