Norbert Ziętal

Przez rok mieszkańcy umówili w podkarpackich urzędach skarbowych prawie 290 tys. wizyt

Rezerwowanie terminów wizyt w urzędach skarbowych jest wygodnym rozwiązaniem dla podatników. Nie muszą czekać w kolejkach. Fot. KAS Rezerwowanie terminów wizyt w urzędach skarbowych jest wygodnym rozwiązaniem dla podatników. Nie muszą czekać w kolejkach.
Norbert Ziętal

Minął rok od uruchomienia usługi rezerwacji wizyt w urzędach skarbowych. W całej umówiono 4,8 mln takich spotkań, z tego w województwie podkarpackim 287 tysięcy.

Rok temu służby skarbowe w całym kraju, również w województwie podkarpackim, uruchomiły usługę „Umów wizytę w urzędzie skarbowym". Powodem były obostrzenia sanitarne i związana z nimi ochrona podatników i urzędników. Jednak okazało się, że ze względu na wygodę rozwiązanie to przypadło do gustu podatnikom.

- Nasza usługa umożliwia zaplanowanie spotkania w konkretnym dniu i godzinie, dogodnych dla podatnika. Ułatwia to załatwianie spraw urzędowych i zwiększa bezpieczeństwo klientów, którzy przychodząc na konkretną godzinę, nie przebywają w dużych grupach osób - informuje asp. Edyta Chabowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Od uruchomienia usługi w całym kraju zarezerwowano 4 mln 753 tys. wizyt, co daje średnio około 400 tys. wizyt miesięcznie. W województwie podkarpackim takich wizyt było dotychczas ponad 287 tysięcy. Średnia dzienna w naszym regionie wynosi ponad 1,2 tys. wizyt.

- Najwięcej rezerwacji wizyt dokonywanych jest w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Rzeszowie. Każdego dnia wizytę rejestruje tu średnio około 140 podatników - twierdzi E. Chabowska.

Jak informuje rzeczniczka rzeszowskiej IAS, na Podkarpaciu systematycznie rośnie też liczba osób, które umawiają wizytę internetowo. O ile w pierwszych miesiącach funkcjonowania usługi z elektronicznej rezerwacji korzystało kilka procent klientów, to w październiku wskaźnik internetowej rezerwacji przekroczył 80 proc.

Umówienie wizyty jest możliwe z każdego urządzenia z dostępem do internetu np. laptopa, tabletu, smartfona na stronie internetowej podatki.gov.pl. Klienci, którzy nie mają takiej możliwości, mogą to zrobić telefonicznie.

Podkarpaccy podatnicy najczęściej rezerwują wizyty w celu uzyskania zaświadczeń ( zaświadczenia o dochodach, o niezaleganiu w podatkach, zaświadczenia w zakresie podatku od spadku i darowizn czy też zaświadczenia do zagranicznego organu podatkowego). Spora część wizyt dotyczy załatwienia spraw związanych z podatkami majątkowymi ( umowy kupna/sprzedaży, spadki i darowizny) a także deklaracji i zeznań podatkowych ( najczęściej w zakresie podatku dochodowego PIT).

- Najczęściej urzędy skarbowe odwiedzają podatnicy, którzy chcą uzyskać zaświadczenia (30 proc. wszystkich wizyt), załatwić sprawy związane z podatkami majątkowymi (27 proc.) oraz w sprawach deklaracji i zeznań podatkowych (12 proc.) - dodaje E. Chabowska.

Umówienie wizyty jest bardzo proste. Najprościej Internetem, poprzez elektroniczny formularz na stronie podatki.gov.pl. Wybieramy konkretny urząd skarbowy oraz wygodne dla nas dzień i godzinę. Potwierdzenie rezerwacji otrzymamy na podany adres e-mail. Wizytę można również umówić telefonicznie.

Od września, jeśli chcemy i zaznaczymy to podczas rezerwacji, możemy otrzymać SMS, który z odpowiednim wyprzedzeniem przypomni o terminie wizyty w urzędzie.

Wiele spraw w urzędzie skarbowym można załatwić bez wychodzenia z domu, na podatki.gov.pl lub telefonicznie - przypomina KAS.

Norbert Ziętal

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.