Przepowiednia, którą żyli Polacy w czasie wojny, wyszła z Tęgoborza?

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Julia Kalęba

Przepowiednia, którą żyli Polacy w czasie wojny, wyszła z Tęgoborza?

Julia Kalęba

Dokładnie 125 lat temu, w małopolskim pałacu hrabiego Wielogłowskiego, miało powstać proroctwo zwiastujące dalsze losy kraju i świata. Przepowiednia z Tęgoborza przez lata krzepiła serca Polaków, choć do dziś nie ma pewności, kto stał za jej słowami.

Tęgoborze, powiat nowosądecki, noc z 23 na 24 września 1893 roku. Do pałacu hrabiego Władysława Wielogłowskiego zjeżdżają goście wtajemniczeni w praktyki spirytystyczne. Gdy zegar wybija północ, hrabia prowadzi zaproszonych do specjalnej sali w podziemiach pałacu.

Osiem postaci ubranych na czarno siada przy okrągłym stole, tworząc zamknięty krąg. Jest ciemno, jedyne światło pochodzi z rozstawionych świec.

- Trudno ludzkie ustalić losy, gdy zmienność warunków odmienia dziś to, co wczoraj trwałym było, a jutro istnieć przestaje - ma przemówić medium i podyktować przepowiednię dotyczącą losów Polski i świata. Tożsamość osoby, która wypowiedziała te słowa, pozostanie tajemnicą.

Hrabia, na co dzień zafascynowany ideą seansów spirytystycznych i czarną magią, spisuje jej słowa.

Dziwna energia

Według mieszkańców pobliskich wsi, w galicyjskim majątku Tęgoborze dzieją się dziwy.

Miejscowi opowiadają: kto stanie u bram pałacu, wyczuwa dziwną, mrożącą krew w żyłach energię. Ci, którzy mają okazję wejść do środka, dodadzą jeszcze, że w pałacowych podziemiach jest sala: ośmiokątna, wybita złotymi monetami. Tam hrabia zgłębia tajniki alchemii i czarów.

Zapiski tej nocy, z 23 na 24 września 1893 roku, w formie zeszytów trafiają pod klucz osobistego archiwum hrabiego.

Dopiero po śmierci właściciela znajdzie je Aleksander, bratanek Wielogłowskiego. Przeglądając zeszyt, natrafi na wierszowaną przepowiednię.

Czytaj więcej:

 • Dziwna energia, sensacyjna przepowiednia, kolportaż, autor poszukiwany, brak śladów, wakacje w Wiśle. Czytaj dalej i dowiedz się więcej o przepowiedni z Tęgoborza!
Pozostało jeszcze 80% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Julia Kalęba

Dziennikarka działu Magazyn "Gazety Krakowskiej"

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.