Przełomowe operacje u pacjentów w śpiączce
W połowie maja zespół polskich i japońskich neurochirurgów wykona nowatorskie zabiegi wszczepienia stymulatorów do rdzenia kręgowego.
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie ma szanse przejść do historii polskiej medycyny jako ta placówka, w której po raz pierwszy - u pacjentów pozostających w śpiączce zostaną wszczepione stymulatory do wybranych okolic rdzenia kręgowego.
Krótka informacja, która pod koniec kwietnia pojawiła się na stronie internetowej Fundacji „Akogo?”, zelektryzowała nie tylko rodziny osób pozostających w śpiączce. Fundacja zapowiedziała, że w połowie maja do Polski przyjadą japońscy specjaliści, którzy przeprowadzą nowatorskie zabiegi wszczepienia stymulatorów osobom w śpiączce.
Przeprowadzenie pierwszych tego rodzaju operacji to pokłosie ubiegłorocznej Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt. „Najnowsze osiągnięcia w diagnostyce i leczeniu śpiączki”, zorganizowanej właśnie przez Fundację „Akogo?”.
Uczestniczyli w niej m.in.: prof. Tetsuo Kanno z Uniwersytetu Zdrowia Fujita i jego uczeń prof. Isao Morita, którzy zaprezentowali efekty stosowanej od pewnego czasu eksperymentalnej metody operacji wszczepienia stymulatorów ośrodkowego układu nerwowego u pacjentów, którzy znajdowali się w śpiączce dłużej niż rok.
Jak podaje portal medonet.pl, japońscy specjaliści przedstawili losy ponad 200 chorych leczonych tą metodą. Ponad 60 proc. pacjentów w wieku do 35 roku życia odzyskało świadomość. Przed stymulacją brak było jakichkolwiek reakcji z ich strony, natomiast kilka miesięcy po wszczepieniu im pod skórę na karku stymulatora - ich stan się poprawiał.
To wtedy powstał projekt wykonania u nas nowatorskich operacji wszczepienia stymulatorów ośrodkowego układu nerwowego (sznura tylnego).
Jak się dowiadujemy, prof. Isao Morita z Japonii zgodził się wykonać wraz z prof. Wojciechem Maksymowiczem (i jego olsztyńskim zespołem) cztery tego typu operacje pokazowe, a także przekazać swoją wiedzę i doświadczenie polskim medykom, którzy będą kontynuowali projekt.
Media donoszą, że wśród czterech pierwszych pacjentów znajdzie się Aleksandra Janczarska, córka Ewy Błaszczyk, współzałożycielki Fundacji „Akogo?” i Kliniki Budzik, która pozostaje w śpiączce od 16 lat. Aktorka przeżywa ogromne emocje, choć - jak zapewnia - stara się chronić przed życzeniowym myśleniem.
Japończycy - jak donosi medonet.pl - wybrali Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie, ponieważ prowadzi on badania nad leczeniem śpiączki z wykorzystaniem komórek macierzystych. Tamtejsi neurochirurdzy zamierzają wprowadzić do mózgu pobrane ze szpiku kostnego komórki macierzyste, które mają zregenerować i zaktywizować chore komórki.
Na razie w tej lecznicy wykonane będą zabiegi, których nikt w Polsce dotąd nie przeprowadzał.
Przed rokiem, w Bydgoszczy, specjaliści z różnych dziedzin też rozmawiali o szan-sach wybudzenia pacjentów w śpiączce - okazją była konferencja zorganizowana przez Centrum Medyczne „Epimigren” w Osielsku.
Ogromne zainteresowanie wywołał wykład prof. Marka Harata, szefa Kliniki Neurochirurgii w 10 Wojskowym Szpitalu Klinicznym, pt. „Głęboka stymulacja mózgu w leczeniu zaburzeń świadomości”.
Jak informuje Epimigren, druga konferencja naukowo-szkoleniowa „Śpiączka i stany ograniczonej świadomości. Sukcesy i porażki” odbędzie się 4 czerwca.