Przegrywamy z bakteriami, bo bez sensu łykamy antybiotyki

Czytaj dalej
Fot. Gerd Altmann/Pixabay
Iwona Kłopocka

Przegrywamy z bakteriami, bo bez sensu łykamy antybiotyki

Iwona Kłopocka

Nadużywamy antybiotyków. Wymuszamy je na lekarzach przy byle przeziębieniu. Łykamy na wszelki wypadek coś, co zostało z poprzedniej kuracji, albo bierzemy „bo sąsiadce pomogły”. Szykujemy sobie powszechną hekatombę, bo w ten sposób bakterie się uodparniają, a medycyna za nimi nie nadąża. WHO alarmuje, że za kilka lat nie będzie czym leczyć zakażeń.

Warto nad tym się zastanowić w Światowym Tygodniu Wiedzy o Antybiotykach, bo od te­go zależy nasza przyszłość.
Wprowadzenie antybiotyków w medycynie stało się przełomem w leczeniu wielu chorób i wciąż pozostaje głównym narzędziem walki z zakażeniami wywołanymi przez bakterie.

Odkrycia pierwszego antybiotyku (penicyliny) dokonał w 1928 roku Alexander Fleming, który zauważył, że przypadkowe zanieczyszczenie podłoża bakteriologicznego pleśnią Penicillium notatum powstrzymuje wzrost hodowli gronkowca złocistego.

Pozostało jeszcze 94% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Iwona Kłopocka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.