Protest policji: Wielkopolscy funkcjonariusze ślą listy do premiera Mateusza Morawieckiego

Czytaj dalej
Fot. Malgorzata Genca
Joanna Labuda

Protest policji: Wielkopolscy funkcjonariusze ślą listy do premiera Mateusza Morawieckiego

Joanna Labuda

Policjanci z Poznania i innych jednostek w Wielkopolsce wysyłają listy do premiera Mateusza Morawieckiego. To jedna z odsłon protestu służb mundurowych, które m.in. domagają się podwyżek i zmiany systemu emerytalnego.

– Niepokojąca liczba wakatów, niskie uposażenia, brak chętnych kandydatów do służb mundurowych wymagają podjęcia przez pana premiera i radę ministrów pilnych decyzji, które doprowadzą do poprawy tej sytuacji

– piszą w liście funkcjonariusze.

Policjanci z Poznania i wielu innych polskich miast protestują od 10 lipca. W tym czasie na budynkach policji oraz oznakowanych radiowozach pojawiły się flagi związkowców, a policjanci zamiast wystawiać mandaty – pouczali. Mimo to, porozumienie między związkowcami, a rządem nie zostało zawarte.

Zobacz też: Protest policji: Policjanci już protestują, a ministerstwo mówi, że wcześniej dało podwyżki

Wyraz swojego niezadowolenia policjanci dają teraz w listach, które od kilku dni wysyłają do premiera Mateusza Morawieckiego. Zaznaczają, że przez ostatnie lata funkcjonariuszom policji odebrano niektóre z uprawnień socjalnych. To miało doprowadzić do sytuacji, w jakiej obecnie znajduje się polska policja. Nie poprawiło jej nawet wprowadzenie ustawy modernizacyjnej.

– W wielu przypadkach funkcjonariusze kwalifikują się do korzystania z pomocy społecznej, a ich uposażenia są niższe niż pracowników dyskontów. Program modernizacji dawał nadzieję na poprawę egzystencji funkcjonariuszy i

ich rodzin. Jednak przewidziane tam środki na wzrost uposażeń okazały się niewystarczające – piszą policjanci.

Mundurowi oczekują od rządzących, by jeszcze w tym roku zapewnili dodatkowe pieniądze w budżecie państwa – po 650 złotych dla każdego funkcjonariusza. Wśród ich warunków znajdują się także:

Jeśli ich żądania nie zostaną zrealizowane, w sierpniu rozpoczną tzw. strajk włoski. Następnie wezmą udział w ogólnopolskiej manifestacji służb mundurowych.

Treść listu policjantów do premiera:

Joanna Labuda

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.