Proszę wstać. Sąd idzie! Stał sobie rower i nagle znikł

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
Włodzimierz Jarmolik

Proszę wstać. Sąd idzie! Stał sobie rower i nagle znikł

Włodzimierz Jarmolik

Dzisiaj białostoczanie bardzo chętnie jeżdżą na rowerach. Własnych albo wypożyczonych z licznych w mieście stanowisk. W przedwojennym Białymstoku ten jednoślad także był widoczny na ulicach. Jeździli nim nie tylko zwykli obywatele, ale też policjanci, inkasenci elektrowni, urzędnicy magistraccy, a nawet w latach 30. sam prezes Sądu Okręgowego, pan Ostruszko. Rowerów wówczas nie można było jeszcze zostawić bez nadzoru. Takimi dwoma kółkami szybko mogli się zainteresować miejscowi złodzieje. W ówczesnych gazetach , co i rusz, pojawiły się takie oto notatki, jak ta z „Dziennika Białostockiego” zamieszczona 11 maja 1925 roku: „ W dn. 11 maja o godz. 8.30 z korytarza Banku Polskiego w Białymstoku skradziono rower (wartość 200 zł) na szkodę Frydmana Chaima -Różańska. Sprawca nieznany”

Policja wiedziała dobrze, że sprawcy kradzieży stanowią osobną kategorię wśród ulicznych złodziejaszków. Swój proceder uprawiali oni najchętniej w wiosenne i letnie dni targowe, kiedy wokół było wielu przyjezdnych i panował wzmożony ruch. Skradzione rowery były później przemalowywane, a niekiedy i przerabiane. Po takiej kosmetyce wędrowały do pobliskich miasteczek, takich jak np. Knyszyn, Krynki czy Michałowo. Tam za niewygórowaną cenę szybko znajdowały nabywców.

Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Włodzimierz Jarmolik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.