Proporcjonalny urlop wypoczynkowy pracownika
Wątpliwości Czytelników dotyczące prawa pracy wyjaśnia Jolanta Jankowska, prawnik z Państwowej Inspekcji Pracy w Zielonej Górze.
Jestem na emeryturze i zatrudniłam się w szkole jako sprzątaczka na umowę o pracę na czas zastępstwa za chorego pracownika od lutego do sierpnia 2016 r. w wymiarze 1/2 etatu. Czy będę mała prawo do urlopu wypoczynkowego?
- - Pracownik zatrudniony przez część roku kalendarzowego u danego pracodawcy ma prawo do urlopu proporcjonalnego do tego okresu zatrudnienia. Natomiast zgodnie z art. 154 par. 2 Kodeksu pracy, urlop wypoczynkowy udziela się pracownikowi proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika. Przy zatrudnieniu na 1/2 etatu przysługuje pracownikowi 13 dni w roku kalendarzowym. Za okres pracy krótszy niż rok proporcje ustala się w stosunku do okresu zatrudnienia. Jeżeli pracownikowi przysługuje w ciągu roku 13 dni, to odpowiednio za 7 miesięcy pracy w 2016 będzie 7,5 dnia po zaokrągleniu to 8 dni = 64 godziny (7 miesięcy/12 miesięcy x 13 dni). Przy czym niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia. Urlopu udziela się w wymiarze godzinowym, odpowiadającym wymiarowi pracy pracownika danego dnia roboczego.
Pracuję w firmie już ponad rok (a dokładnie - rok i 3 miesiące) na umowę na czas nieokreślony. Chciałem szybko rozwiązać umowę, aby podjąć pracę w innej firmie na korzystniejszych dla mnie warunkach. Szef nie zgadza się, abym odszedł z dnia na dzień, zaproponowałem 30 kwietnia 2016 r. Jaki mnie obowiązuje okres wypowiedzenia?
- - Zgodnie z art. 36 Kodeksu pracy, okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy. Jeśli złoży pan pismo wypowiadające umowę o pracę najpóźniej ostatniego kwietnia to wypowiedzenie zakończy swój bieg 31 maja 2016 r.