Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Arkadiusz Biernat

Prokuratura i ABW zajmują się sprawą neonazistów

Superwizjer Fot. TVN Superwizjer
Arkadiusz Biernat

Płonąca swastyka, mundur SS, okrzyki „Sieg heil”. Tak neonaziści z Wodzisławia Śląskiego świętowali urodziny Adolfa Hitlera. Trwa śledztwo prokuratury i ABW.

Zgroza! Nie milkną echa po ujawnieniu przez dziennikarzy Superwizjera TVN sprawy neonazistów ze Śląska. Niestety, tropy prowadzą do Wodzisławia Śląskiego. To tutaj od 2011 roku legalnie działa stowarzyszenie „Duma i Nowoczesność”, które według statutu ma zajmować się podtrzymywaniem i upowszechnianiem tradycji narodowej, pielęgnowaniem polskości.

Jego przewodniczący, Mateusz S., w 2017 r. zaprosił dziennikarzy na urodziny Adolfa Hitlera do lasu w Wodzisławiu Śląskim. Na wzgórzu wywieszono czerwone flagi ze swastykami, a z głośników słychać było nazistowskie marsze wojskowe. Na ujawnionym nagraniu widać coś w rodzaju ołtarzyka. Jest płonąca swastyka, a uczestnicy imprezy wznoszą okrzyki „Sieg heil” (w mundurach Wehrmachtu i SS). W laudacji podkreślano rzekome zasługi Hitlera. Wskazano go m.in. jako „jednego z najlepszych umysłów wszech czasów, dżentelmena i przyzwoitego człowieka”. W lesie w mundurze SS był także Mateusz S. Nie chciał rozmawiać o sprawie przez telefon. Obiecał, że odpowie na pytania drogą elektroniczną. Jednak do chwili zamykania dzisiejszego numeru nie otrzymaliśmy odpowiedzi na nasze pytania.

W Wodzisławiu Śląskim od jakiegoś czasu ma opinię radykała. Kilka lat temu poznali się na nim m.in. w Grupie Rekonstrukcyjno-Historycznej Powstaniec Śląski.

- Poprosił o przyłączenie do naszej grupy. Wyglądał na pasjonata. Ale miał mundur SS, zbrodniczego oddziału. Już wtedy zapaliło się światełko ostrzegawcze. Bo takich kostiumów nie trzymamy. W razie konieczności, na potrzeby inscenizacji są wypożyczane. Nie podobały mu się też nasze udziały w wydarzeniach związanych z historią powstań śląskich. Po trzech-czterech miesiącach poprosiliśmy go o odejście z grupy ze względu na jego skrajne, nacjonalistyczne poglądy - mówi Kazimierz Piechaczek z GRH Powstaniec Śląski.

Pikanterii zdarzeniu dodaje fakt, że jeszcze do niedzieli członkiem DiN był Jacek Lanuszny z Ruchu Narodowego i asystent posła Roberta Winnickiego.

- Nie ma żadnych związków pomiędzy Ruchem Narodowym a wydarzeniami i postaciami przedstawionymi w programie telewizyjnym. Wbrew informacjom medialnym, stowarzyszenie „Duma i Nowoczesność” nie jest i nie było częścią Ruchu Narodowego. Wobec ujawnionych informacji nie widzę jednak możliwości dalszej współpracy i rezygnuję z członkostwa w stowarzyszeniu - napisał w oświadczeniu.

Śledztwo w sprawie wszczęła Prokuratura Okręgowa w Gliwicach. Postępowanie dotyczy publicznego propagowania faszyzmu w związku z obchodami urodzin Adolfa Hitlera. Sprawą zajmuje się też ABW.

Dalej piszemy:

 • jak reportaż „Superwizjera” TVN wstrząsnął Polską,
 • co na to prezes stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność”,
 • głosy oburzenia w Wodzisławiu Śląskim,
 • będzie delegalizacja stowarzyszenia?
Pozostało jeszcze 63% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Arkadiusz Biernat

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Józef Brzozowski

Myślę że mamy politykę historyczną która zamiast porządkować naszą historię, odbiła w odwrotnym kierunku jak polityka historyczna z lat 50. ubiegłego wieku. Polityka historyczna PO-PiS, czcząca wyklętych – hurtem, łączne z bandytami – stojących w kontrze do społeczeństwa i władz Polski Ludowej, tak porobiła w młodych głowach, że teraz ogłupiona młódź czci hitlerowców, bo „oni też walczyli z komunistami”…

Wszyscy się oburzają na neonazistów. I słusznie. Myślę, że należałoby najpierw zlikwidować IPN, archiwa przekazać Instytutom Historycznym przy uniwersytetach i odchodzić od polityki historycznej na rzecz apolitycznego, racjonalnego nauczania historii. Rozumienia i analizowania różnych źródeł informacji, łącząc je w jeden logiczny ciąg wolny od ideologii i demagogii.

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.