Bartosz Gubernat

Projekt południowej obwodnicy Rzeszowa już prawie gotowy. Czy znajdzie się kasa?

Czy prezydent Tadeusz Ferenc w sprawie obwodnicy zyska wsparcie marszałka Władysława Ortyla? Fot. Krzysztof Kapica Czy prezydent Tadeusz Ferenc w sprawie obwodnicy zyska wsparcie marszałka Władysława Ortyla?
Bartosz Gubernat

Projekt południowej obwodnicy Rzeszowa jest już na ukończeniu. Władze miasta zapowiadają, że jeśli uda się im zdobyć dotację na budowę drogi, inwestycja będzie realizowana w trybie pilnym.

- Kiedy tylko dostaniemy gotowy projekt, złożymy wniosek o wydanie pozwolenia na budowę - mówi Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Południowa obwodnica Rzeszowa ma połączyć skrzyżowanie ulic Podkarpackiej i Żołnierzy IX Dywizji Piechoty z aleją Sikorskiego. Po drodze przetnie Wisłok, na którym ma powstać potężny most. Koszt budowy szacuje się na około 450 mln zł. W ubiegłym roku władze miasta chciały pozyskać na ten cel ponad 200 mln zł unijnej dotacji, jednak nie udało się to. Zdaniem ratusza - z winy lokalnych działaczy i urzędników z PiS, którzy byli inwestycji niechętni. Druga strona argumentuje, że to miasto nie potrafiło na czas przygotować wniosku o pieniądze.

W analizie, przygotowanej na potrzeby Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju przez zespół pod kierownictwem prof. dr. hab. Jana Brdulaka, obwodnica jest opisana jako bardzo potrzebna dla miasta i południowej części województwa. W analizie wzięto pod uwagę m.in. opłacalność budów. Przyjęto, że 20-letni okres zwrotu nakładów na daną budowę to dobry wynik, a 15-letni - świetny.

W przypadku drogi południowej w Rzeszowie, fachowcy przewidują zwrot nakładów już w nieco ponad 2,5 roku!

Zwrot kosztów obliczono na podstawie korzyści, jakie będą płynąć z otwarcia trasy. Ile paliwa oszczędzą kierowcy, o ile skróci się czas dojazdu, czy dostawy towarów i usług. Fachowcy są zdania, że budowa południowej obwodnicy w wariancie szykowanym przez władze Rzeszowa wpłynie na poprawę sytuacji komunikacyjnej nie tylko w Rzeszowie, ale także w całej, południowej części województwa. Droga ułatwi m.in. dojazd do przejść granicznych, a także pozwoli szybciej jeździć samochodem mieszkańcom okolicznych gmin, którzy codziennie przyjeżdżają do miasta do pracy. Ich liczbę szacuje się na około 56 tysięcy dziennie.

W dalszej części artykułu m.in.: gdzie miasto będzie szukać pieniędzy na budowę drogi?

Pozostało jeszcze 39% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Bartosz Gubernat

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.