Fot. istock
Kaśka Borek
Ważne informacje dotyczące programu „Rodzina 500 plus”.
- Pieniądze, które będą wypłacane w ramach tego programu, nazywamy świadczeniem wychowawczym.
- Będą je mogli otrzymać rodzice lub opiekunowie prawni oraz faktyczni dziecka.
- Pomoc ma przysługiwać bez względu na stan cywilny rodziców. Mogą wychowywać dziecko samotnie albo w związku małżeńskim czy nieformalnym, albo być po rozwodzie.
- Świadczenie będzie przysługiwało tylko do dnia ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Znaczenie ma wiek dziecka, a nie to, czy na przykład się uczy, czy nie.
- Świadczenie wychowawcze będzie wynosiło 500 złotych miesięcznie na dziecko. To kwota na rękę, wolna od składek i podatku.
- W przypadku ubiegania się o świadczenie na pierwsze dziecko, będzie kryterium dochodowe. Dochód rodziny, w przeliczeniu na osobę, nie będzie mógł przekroczyć 800 zł netto lub 1.200 zł - jeżeli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne.
Uwaga! Pierwsze dziecko w rodzinie oznacza jedyne lub najstarsze w wieku do ukończenia 18. roku życia. - Kryteria dochodowe są takie same dla rodzin pełnych, jak i niepełnych.
- Na drugie i kolejne dziecko rodzice otrzymają pieniądze niezależnie od swojego dochodu.
- Pieniądze będą wypłacane do momentu osiągnięcia przez dziecko 18 lat. Ale uwaga - starsze dzieci będą mogły być uwzględniane przy obliczaniu dochodu na osobę w rodzinie.
- Wypłata pieniędzy nastąpi tylko na wniosek rodzica lub opiekuna.
- Wniosek będzie można składać dopiero od momentu uruchomienia programu. Czyli od 1 kwietnia 2016 roku.
- Gdy będziemy ubiegać się o świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko, do wniosku trzeba będzie dołączyć dokumenty informujące o naszym dochodzie.
- Wnioski i załączniki będzie można składać osobiście oraz drogą elektroniczną. Przede wszystkim przy pomocy platformy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na stronie www.empatia.mpips.gov.pl, jak również systemu teleinformatycznego ZUS (Platforma Usług Elektronicznych - PUE) i bankowego.
- Pieniądze będzie nam wypłacał urząd miasta, gminy, ośrodek pomocy społecznej lub centra do realizacji świadczeń socjalnych. O konkretne adresy pytaj w swoim urzędzie gminy. Tam szukaj również odpowiedzi na pytania dotyczące bezpośrednio Twojej rodziny. Pamiętaj, informacje o ustawie dotyczą ogólnych zasad. Każdy przypadek będzie rozpatrywany w oparciu o obowiązujące przepisy i stan faktyczny danej indywidualnej sprawy!
- Prawo do świadczenia wychowawczego docelowo będzie ustalane na okres od 1 października do 30 września roku następnego. Ale pierwszy okres rozpocznie się 1 kwietnia 2016 roku (czyli z dniem wejścia w życie ustawy) i skończy się 30 września 2017 roku. Dzięki temu rodzice nie będą musieli składać dwóch wniosków w 2016 roku, kiedy program wchodzi w życie.
- Urząd będzie miał trzy miesiące na wydanie decyzji i wypłatę świadczenia.
- Program wystartuje 1 kwietnia, ale możesz dołączyć do niego później. Jeśli wniosek złożysz w ciągu pierwszych trzech miesięcy jego wejścia w życie, dostaniesz wyrównanie. Czyli składając wniosek do 1 lipca 2016 roku włącznie, pieniądze dostaniesz za okres od kwietnia.
- W przypadku złożenia wniosku po 1 lipca 2016 roku prawo do świadczenia zostanie ustalone od miesiąca złożenia prawidłowego wniosku.
- Świadczenie będzie wypłacane w sposób dogodny dla rodziców. Czyli przelewem na konto lub gotówką.
- Świadczenie wychowawcze nie będzie liczone do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia. Dotyczy to w szczególności świadczeń z pomocy społecznej, funduszu alimentacyjnego, świadczeń rodzinnych i dodatków mieszkaniowych.
- Co do zasady, świadczenie wychowawcze nie będzie przysługiwać rodzinie, jeżeli za granicą przysługuje jej wsparcie o podobnym charakterze.
- Będzie możliwość kontroli, jak wydatkujemy pieniądze.
- Podstawą prawną programu „Rodzina 500 plus” jest ustawa z 11 lutego 2016 roku o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dziennik Ustaw z 2016 roku, poz. 195). Ustawa ta określa warunki nabywania prawa do świadczenia wychowawczego oraz zasady jego przyznawania i wypłacania.
źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, informacje własne