Program „Czyste Powietrze”. Śląskie gminy na czele rankingu

Czytaj dalej
Fot. Fot. Barbara Kubica
Monika Krężel

Program „Czyste Powietrze”. Śląskie gminy na czele rankingu

Monika Krężel

Został dokładnie miesiąc, by - zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej - zlikwidować m.in. piece węglowe eksploatowane dłużej niż 10 lat od daty ich produkcji. Tymczasem można skorzystać z programu „Czyste Powietrze” i starać się o dopłaty do wymiany starych kotłów na nowoczesne. Jak się okazuje, gminy z woj. śląskiego są liderami, jeśli chodzi o podsumowanie programu w III kwartale 2021 roku.

Polski Alarm Smogowy wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaprezentował nowe informacje dotyczące liczby składanych wniosków na wymianę źródła ciepła i termomodernizację w programie „Czyste Powietrze” w 2477 gminach w Polsce. Najnowsze dane obejmują III kwartał 2021 r.

W najnowszym rankingu programu „Czyste Powietrze” zdecydowanie wygrywają gminy województwa śląskiego - zajmują one ponad połowę miejsc w pierwszej setce zestawienia. Zwycięzcą w trzecim kwartale 2021 roku została gmina Godów.

Jej mieszkańcy złożyli 262 wnioski do programu na łączną liczbę budynków jednorodzinnych wynoszącą 3721. Drugą pozycję zajęła gmina Czerwionka-Leszczyny, trzecią Jejkowice. Aż siedemnaście pierwszych miejsc zestawienia zajmują gminy z woj. śląskiego. Tradycyjnie już - również w tej (trzeciej) edycji - największą liczbę wniosków złożono w Rybniku: aż 726. Najmniejsze zaangażowanie widać wśród gmin z Podkarpacia, woj. opolskiego, łódzkiego i lubuskiego.

- Tak jak w poprzednim kwartale i tym razem liderem jest województwo śląskie. W pierwszej setce rankingu znalazły się aż 52 gminy z tego województwa. Widać wyraźnie, że tam, gdzie samorząd lokalny aktywnie zachęca do wymiany starych urządzeń grzewczych i informuje o uchwale antysmogowej, tam zainteresowanie mieszkańców „Czystym Powietrzem” jest wyraźnie większe - komentuje Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Żaden inny region w Polsce nie może się pochwalić takimi wynikami w likwidacji „kopciuchów”, jak województwo śląskie. Co ciekawe, badania opinii Polskiego Alarmu Smogowego pokazują, że mieszkańcy Śląska popierają odejście od ogrzewania węglem swoich domów - w badaniu opinii publicznej za zakazem węgla opowiedziało się aż 65 proc. respondentów.

Został jeszcze miesiąc

Tymczasem na terenie województwa śląskiego już za miesiąc wejdzie w życie zakaz użytkowania kotłów na paliwa stałe starszych niż 10 lat.

Zapisy uchwały antysmogowej będą egzekwowane, a urzędnicy i strażnicy miejscy będą mieli prawo ukarać tych, którzy do niej się nie zastosowali.

Jakie są terminy wymiany kotłów zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej dla województwa śląskiego?

> do końca 2021 roku - kotły powyżej 10 lat od daty produkcji (instalacje z 2006 r. i starsze oraz bez tabliczki znamionowej),

> do końca 2023 roku - kotły od 5 do 10 lat od daty ich produkcji (instalacje z 2007 r. do 2012 r.),

> do końca 2025 roku - kotły poniżej 5 lat od daty ich produkcji (instalacje z 2013 r. do 31.08.2017 r.),

> do końca 2027 roku - kotły klasy 3 lub 4 (według normy PN-EN 303-5:2012).

Przypomnijmy, „Czyste Powietrze” to kompleksowy program, którego celem jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Program skupia się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych, by efektywnie zarządzać energią. Działania te nie tylko pomogą chronić środowisko, ale dodatkowo zwiększą domowy budżet, dzięki oszczędnościom finansowym.

Monika Krężel

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.