Profesor Stanisław Kłak o rejestrze przestępców seksualnych: Państwo ma obowiązek chronić nas przed zagrożeniami

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Dorota Wilk

Profesor Stanisław Kłak o rejestrze przestępców seksualnych: Państwo ma obowiązek chronić nas przed zagrożeniami

Dorota Wilk

O rejestrze przestępców seksualnych rozmawiamy z karnistą, prof. Czesławem Kłakiem z WSPiA w Rzeszowie.

Pracował pan przy ustawie o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym. Jej efektem jest publikacja rejestru osób skazanych za tego typu przestępstwa. Środowiska prawnicze podnoszą, że to podwójne karanie osób, które za swojej przewinienia poniosły już karę, bo zostały skazane przez sąd.
Nie podzielam takiego poglądu. Umieszczenie danych w rejestrze nie jest karą, ani innym rodzajem represji. Nie jest skierowane przeciwko osobie, której dane są umieszczane. Publikacja danych w rejestrze realizuje cel informacyjny i prewencyjny, finalnie zapewniając społecznościom lokalnym wiedzę na temat tego, czy w danej miejscowości nie przebywa osoba, która dopuściła się najpoważniejszych przestępstw skierowanych przeciwko wolności seksualnej. Wiedza ta jest niezbędna do zapewnienia bezpieczeństwa, np. przez dyrektorów szkół na terenie ich placówek oraz zwrócenie uwagi na to, co dzieje się w ich najbliższej okolicy.

W dalszej części ptamy m.in.:

 • W rejestrze znaleźliśmy osobę skazaną w 1994 rok na rok i osiem miesięcy pozbawienia wolności m.in. za rozpijanie nieletniego. Wyrok już się zatarł, czyli w świetle prawa ta osoba jest niewinna. Dlaczego rejestr obejmuje też takie osoby?
 • Czy publikacja danych i wizerunku w rejestrze nie jest formą "dożywocia” w kontekście opinii społecznej?
 • Czy nie było obaw, że rejestr zainicjuje przypadki linczu na osobach w nim figurujących?
Pozostało jeszcze 85% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Dorota Wilk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.