Prof. Janusz Majcherek: "Godzimy się na agresję, a to zachęca sprawców zbrodni"

Czytaj dalej
Fot. Karolina Misztal
Krzysztof Ogiolda

Prof. Janusz Majcherek: "Godzimy się na agresję, a to zachęca sprawców zbrodni"

Krzysztof Ogiolda

Nie motywacja, ale przebieg i skutki tego mordu mają charakter polityczny - mówi rofesor Janusz Majcherek, filozof, socjolog kultury, publicysta, dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie

W niedzielny wieczór dowiedzieliśmy się wszyscy o zamachu na życie Pawła Adamowicza, w poniedziałek okazało się, że mimo wysiłków lekarzy zmarł…

O zamachu dowiedziałem się w niedzielę, oglądając bezpośrednią transmisję z finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Moje myśli były skłębione i splątane. Jedne próbowały ten fakt opisać w kategorii pojedynczego ekscesu, który może zdarzyć się zawsze i wszędzie. Inne wiązały to jednak z atmosferą polityczną w Polsce. W poniedziałek akurat rozmawiałem z żoną o tym wydarzeniu, kiedy na ekranie telewizora pojawił się komunikat o śmierci. To był prawdziwy wstrząs i szok i prawdę mówiąc, do teraz nie potrafimy wyjść z tego przeżycia. Stało się coś okropnego.

Śmierć, niezależnie od tego, że wiemy, kto był personalnie sprawcą, każe pytać o przyczyny tego zdarzenia i o odpowiedzialność za nie.

Motywacja człowieka, który sięgnął po nóż, pewnie nie była polityczna. Ale przebieg i skutki tego wydarzenia mają absolutnie charakter polityczny. To był atak na polityka, a ze sceny sprawca jednoznacznie wykrzyczał, że dlatego ten atak został skierowany na Pawła Adamowicza, że sprawca kojarzył go z Platformą Obywatelską, skądinąd nie całkiem ściśle, bo Adamowicz od kilku lat już członkiem Platformy nie był. Ale zgodnie z myśleniem tego prawdopodobnie zaburzonego psychicznie człowieka prezydent Gdańska poniósł karę za rzekome krzywdy doznane ze strony PO. Nawet gdyby doszło wobec niego w więzieniu do jakichś krzywd, oskarżanie o nie Platformy jest absurdalne. Jego kara była rezultatem przestępstw kryminalnych, bez związku z polityką. Z drugiej strony istnieje łatwa pokusa, by rozciągać krąg współwinnych i czynić osoby postronne współsprawcami, jeśli tylko miały w jakiś pośredni, odległy i czysto domniemany wpływ na zachowanie człowieka, który tego dokonał. Trzeba raczej zachować daleko idącą powściągliwość.

Ona bez wątpienia jest konieczna przy oskarżeniach personalnych. Ale trudno zaprzeczyć, że wokół Pawła Adamowicza był wytwarzany długo klimat nieprzyjazny.

Środowiskiem, które mogło najbardziej przyczynić się do ukształtowania postawy sprawcy, są w moim mniemaniu media publiczne zwane narodowymi, co trzeba by wziąć w cudzysłów. To jest najgorszy przykład szczucia, podżegania i nakręcania złej atmosfery i emocji. Jest wysoce prawdopodobne, że ten człowiek, który zaatakował pana Adamowicza, oglądał te serwisy informacyjne w więzieniu. Nie da się stwierdzić w dosłownym sensie podżegania, ale przekaz płynący z mediów publicznych - zresztą także po śmierci Adamowicza, co szczególnie obrzydliwe - jawi się jako czynnik mający silny wpływ na sprawcę.

W dniu śmierci materiał o języku nienawiści w „Wiadomościach” pokazywał przykłady tylko z jednej, opozycyjnej strony…

 • Środowiskiem, które mogło najbardziej przyczynić się do ukształtowania postawy sprawcy, są media publiczne
 • To nie jest tak, że mamy dobre społeczeństwo, które jest podjudzane przez złych polityków. Zwykli ludzie zachowują się często najgorzej

 

Pozostało jeszcze 77% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Krzysztof Ogiolda

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.