Prof. Jan Miodek: Ilu lat trzeba było?

Czytaj dalej
Fot. Slawomir Mielnik
prof. Jan Miodek

Prof. Jan Miodek: Ilu lat trzeba było?

prof. Jan Miodek

Oto znamienne gramatycznie fragmenty dwu artykułów: „Ile lat trzeba było – dwustu – żeby Amerykanie zrozumieli, że wyrzynali Indian?” i „Pojawiły się naciski, żeby nie promować tyle zdolnych dzieciaków”. Znamienne, bo pokazujące, że nawet osoby z dużą kulturą językową mają kłopoty z formami tyle, ile, tylu, ilu, a także wiele, wielu.

W jednym z przemówień powiedziałem: „Tobie, ziemio rzeszowska, dziękuję, żeś tylu pięknych ludzi dała Polsce”. W gazecie pojawił się wariant: „Tobie, ziemio rzeszowska, dziękuję, żeś tyle pięknych ludzi dała Polsce” – nie z formą „tylu”, którą się posłużyłem, ale z mniej starannym „tyle”.

Bo w wypadku ludzi – powiem od razu – dopuszczalne są konstrukcje typu ile ludzi przyszło?, tyle pięknych ludzi dała Polsce, wiele ludzi dało się zwieść tym obietnicom, choć ciągle status staranniejszych – powtórzę – mają warianty ilu ludzi przyszło?, tylu pięknych ludzi dała Polsce, wielu ludzi dało się zwieść tym obietnicom.

Czytaj więcej:

  • Dopuszczalne są konstrukcje typu ile ludzi przyszło?
  • Poprawne są konstrukcje ilu lat trzeba było?, ilu uczestników zakwalifikowało się do finału?, ilu chętnych możecie przyjąć?, ilu artystów zaprosiliście?, ilu osób brakowało do kworum?
Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
prof. Jan Miodek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.