Prof. Hładkiewicz o Umberto Eco

Czytaj dalej
Fot. Sebastian Scheiner
Wiesław Hładkiewicz

Prof. Hładkiewicz o Umberto Eco

Wiesław Hładkiewicz

„Nuże, ma duszo - powiedziałem sobie - nie myśl już o Mądrości; szukaj wsparcia w Wiedzy.”

Był mediewistą, pisarzem, felietonistą, eseistą, bibliofilem, profesorem na Uniwersytecie we Florencji oraz na Uniwersytecie w Bolonii. Zajmował się semiotyką, semiologią, procesami komunikacji i estetyką. Rozsławiła go twórczość beletrystyczna.

Jego wielopłaszczyznowe i kunsztownie skonstruowane powieści mają cechy dzieła otwartego, stymulują odbiorcę do własnej interpretacji. Był także autorem felietonów, pierwotnie publikowanych w mediolańskim tygodniku „LEspresso”, a następnie wydanych zbiorach „Zapiski na pudełku od zapałek”. Eco został uhonorowany licznymi tytułami doktora honoris causa, między innymi przez Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie oraz na Uniwersytecie w Łodzi. Umberto Eco był autorem wielu książek, czytali je mieszkańcy całego globu: „Wahadło Foucaulta”, „Interpretacje i nadinterpretacje” i „Zapiski na pudełku zapałek”. Napisał także „Imię Róży”, następnie najnowszą książkę pt. „Cmentarz w Pradze”, a także „Historię piękna” oraz „Historię brzydoty”. Te dwie ostatnie to wspaniałe eseje poświęcone estetyce i rzeczywistości, która nie jest tylko piękna i nadobna jak kobieta, ale także brzydka. Pogrzeb pisarza odbędzie się we wtorek w godzinach popołudniowych w Mediolanie na zamku Sforzów.

Czytajmy Eco! I chociaż był już zmęczony i chory, to cieszył się wnukiem i zwyczajnym, codziennym życiem.

W czwartek o godz. 12.00 w auli Uniwersytetu Zielonogórskiego wykład prof. W. Hładkiewicza poświęcony U. Eco.

Wiesław Hładkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.