Prof. D. Rosińska z UZ w zespole odkrywców

Czytaj dalej
Fot. Archiwum GL
Leszek Kalinowski

Prof. D. Rosińska z UZ w zespole odkrywców

Leszek Kalinowski

Prof. Dorota Gondek-Rosińska z UZ ma swój udział w odkryciu fal grawitacyjnych po raz drugi. Sukces ogłoszono wczoraj wieczorem w USA.

Naukowcy zaobserwowali fale grawitacyjne – zmarszczki czasoprzestrzeni – po raz drugi! To kolejne odkrycie na miarę Nobla. Sukces ogłoszono wczoraj wieczorem w Stanach Zjednoczonych. Jak informuje rzecznik Uniwersytetu Zielonogórskiego, Ewa Sapeńko, w zespole naukowców jest dr hab. Dorota Gondek - Rosińska z Instytutu Astronomii UZ.

Po raz pierwszy odkrycie fal grawitacyjnych ogłoszono jednocześnie w USA, we Włoszech i Polsce w lutym tego roku. Było to potwierdzenie istnienia zjawiska, które zostało teoretycznie przewidziane przez Alberta Einsteina w ogólnej teorii względności ogłoszonej 100 lat temu. Wszystkie pozostałe elementy jego teorii udowodnione zostały już wcześniej – fale grawitacyjne były ostatnie. Specjaliści są zgodni co do jednego – to sukces na miarę nagrody Nobla!

Odkrycie to ma przełomowe znaczenie dla nauki, a uczestniczył w nim zespół polskich badaczy POLGRAW z prof. Dorotą Gondek-Rosińską z Uniwersytetu Zielonogórskiego
Wczoraj był kolejny wielki dzień dla naukowców z całego świata. W USA ogłoszono, że międzynarodowy zespół zidentyfikował drugi sygnał fali grawitacyjnej.

Prof. Dorota Gondek-Rosińska z UZ ma swój udział w odkryciu fal grawitacyjnych po raz drugi.
Archiwum GL Prof. Dorota Gondek-Rosińska z UZ ma swój udział w odkryciu fal grawitacyjnych po raz drugi.

Naukowcy ustalili, że zaobserwowane fale grawitacyjne powstały w końcowej fazie procesu połączenia się dwóch czarnych dziur o masach 14 i 8 mas Słońca, w wyniku którego powstała większa wirująca czarna dziura o masie 21 mas Słońca.
Zdaniem prof. Gabrieli Gonzales fakt, że te czarne dziury były znacznie mniej masywne niż te zaobserwowane przy pierwszym odkryciu, ma duże znaczenie. Z powodu mniejszej masy, czarne dziury były obserwowane tym razem przez sekundę (za pierwszym razem tylko przez 0,2 sekundy). To obiecujący początek określenia populacji czarnych dziur we Wszechświecie.
Istotny wkład w doprowadzenie do tej drugiej bezpośredniej obserwacji fali grawitacyjnej z układu podwójnego czarnych dziur wniosło 14 polskich naukowców.

Stworzyli oni podstawy wielu algorytmów i metod służących do wykrycia parametrów fal grawitacyjnych z układów podwójnych (prof. dr hab. Andrzej Królak, prof. dr hab. Piotr Jaranowski), przyczynili się do precyzyjnego modelowania sygnału fali grawitacyjnej z układu podwójnego (prof. dr hab. Piotr Jaranowski, prof. dr hab. Andrzej Królak), przeprowadzili symulacje pokazujące, że układy podwójne czarnych dziur są najlepiej wykrywalnymi przez detektory LIGO-Virgo źródłami promieniowania grawitacyjnego (prof. dr hab. Tomasz Bulik), badali astrofizyczne własności układów podwójnych (dr hab. Michał Bejger, dr Izabela Kowalska-Leszczyńska, dr hab. Dorota Gondek - Rosińska, prof. UZ) oraz poszukiwali mogących towarzyszyć zdarzeniu błysków optycznych (dr Adam Zadrożny).

Dziewięcioro naukowców z grupy POLGRAW, a wśród nich dr hab. Dorota Rosińska z Uniwersytetu Zielonogórskiego, znalazło się wśród autorów publikacji, w której ogłoszono zarejestrowanie fali grawitacyjnej po raz drugi. Gratulujemy i życzymy Nagrody Nobla.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.