Prof. Chazan będzie leczył w Rzeszowie?

Czytaj dalej
Fot. Bartosz Frydrych
Anna Janik

Prof. Chazan będzie leczył w Rzeszowie?

Anna Janik

Prof. Bogdan Chazan twierdzi, że Podkarpacie potrzebuje ośrodka ginekologicznego o wysokim standardzie etycznym.

Prof. Bogdan Chazan do Rzeszowa przyjechał na zaproszenie starosty Józefa Jodłowskiego. Wspólnie zorganizowali konferencję prasową w centrum religijno-konferencyjnym o. Bernardynów. Poinformowali na niej, w jaki sposób zamierzają współpracować, aby zapewnić rodzącym kobietom w regionie pomoc medyczną na najwyższym poziomie medycznym, a także zgodnym z nauczaniem Kościoła.

Chodzi zwłaszcza o te sytuacje, kiedy u dziecka już w okresie wewnątrzmacicznym diagnozuje się wady rozwojowe.

- W takiej sytuacji para małżeńska nie zawsze może cieszyć się opieką medyczną, jakiej oczekuje. Mówię tu o relacjach pomiędzy personelem a pacjentami, które nie są przyjazne wartościom wyznawanym przez wielu mieszkańców Podkarpacia - tłumaczył prof. Chazan. - A nie jest dobrze, kiedy przy szpitalnym łóżku nie mówimy jednym głosem, kiedy personel nie rozumie sposobu widzenia drugiej strony - zaznaczył.

Chodzi o stworzenie takiego systemu opieki medycznej, który obejmowałby całość okresu prokreacji już od momentu wsparcia narzeczonych, przez naturalne metody planowania rodziny, po sposoby właściwej opieki w sytuacjach trudnych: w przypadku problemów z zajściem w ciążę, poronień i rozpoznaniu nieprawidłowości rozwojowej.

- Zabicie dziecka chorego w procedurze aborcji eugenicznej nie jest rozwiązaniem, na które my, społeczeństwo, powinniśmy wyrażać zgodę - mówił Chazan. - Powinniśmy pochylić się nad tą rodziną i wesprzeć ją w decyzji, że chcą wspaniałomyślnie ofiarować temu dziecku życie. Taka rodzina wymaga pomocy i temu wychodzi naprzeciw nasz program „Za życiem” - dodawał.

Jak tłumaczył starosta Jodłowski, program zakłada utworzenie przychodni, ośrodków wsparcia i hospicjum perinatalnego. Nie będą to nowe budynki, bo powiat zamierza wykorzystać już istniejącą bazę. Kiedy? Tego, na razie pomysłodawcy nie zdradzają.

- Mamy przychodnię specjalistyczną w Rzeszowie, w terenie funkcjonuje ZOZ nr 2, który ma pod opieką 90 tys. osób i ZOZ -sanatorium w Górnie. Chcemy wykorzystać tę infrastrukturę i doświadczenie personelu medycznego, by realizować działania w ramach programu „Za życiem” - mówił starosta Jodłowski. - Rozmowy z personelem już się rozpoczęły. Podstawowym wyróżnikiem tego przedsięwzięcia będzie gwarancja standardu etycznego - dodał.

Jak podkreślał prof. Chazan, na Podkarpaciu potrzeby w tym względzie są ogromne. W prowadzonej przez niego poradni w Przemyślu niemal od początku tworzą się kolejki.

Anna Janik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.