Prof. Chazan będzie leczył w Rzeszowie?

Czytaj dalej
Fot. Bartosz Frydrych
Anna Janik

Prof. Chazan będzie leczył w Rzeszowie?

Anna Janik

Prof. Bogdan Chazan twierdzi, że Podkarpacie potrzebuje ośrodka ginekologicznego o wysokim standardzie etycznym.

Prof. Bogdan Chazan do Rzeszowa przyjechał na zaproszenie starosty Józefa Jodłowskiego. Wspólnie zorganizowali konferencję prasową w centrum religijno-konferencyjnym o. Bernardynów. Poinformowali na niej, w jaki sposób zamierzają współpracować, aby zapewnić rodzącym kobietom w regionie pomoc medyczną na najwyższym poziomie medycznym, a także zgodnym z nauczaniem Kościoła.

Chodzi zwłaszcza o te sytuacje, kiedy u dziecka już w okresie wewnątrzmacicznym diagnozuje się wady rozwojowe.

- W takiej sytuacji para małżeńska nie zawsze może cieszyć się opieką medyczną, jakiej oczekuje. Mówię tu o relacjach pomiędzy personelem a pacjentami, które nie są przyjazne wartościom wyznawanym przez wielu mieszkańców Podkarpacia - tłumaczył prof. Chazan. - A nie jest dobrze, kiedy przy szpitalnym łóżku nie mówimy jednym głosem, kiedy personel nie rozumie sposobu widzenia drugiej strony - zaznaczył.

Chodzi o stworzenie takiego systemu opieki medycznej, który obejmowałby całość okresu prokreacji już od momentu wsparcia narzeczonych, przez naturalne metody planowania rodziny, po sposoby właściwej opieki w sytuacjach trudnych: w przypadku problemów z zajściem w ciążę, poronień i rozpoznaniu nieprawidłowości rozwojowej.

- Zabicie dziecka chorego w procedurze aborcji eugenicznej nie jest rozwiązaniem, na które my, społeczeństwo, powinniśmy wyrażać zgodę - mówił Chazan. - Powinniśmy pochylić się nad tą rodziną i wesprzeć ją w decyzji, że chcą wspaniałomyślnie ofiarować temu dziecku życie. Taka rodzina wymaga pomocy i temu wychodzi naprzeciw nasz program „Za życiem” - dodawał.

Jak tłumaczył starosta Jodłowski, program zakłada utworzenie przychodni, ośrodków wsparcia i hospicjum perinatalnego. Nie będą to nowe budynki, bo powiat zamierza wykorzystać już istniejącą bazę. Kiedy? Tego, na razie pomysłodawcy nie zdradzają.

- Mamy przychodnię specjalistyczną w Rzeszowie, w terenie funkcjonuje ZOZ nr 2, który ma pod opieką 90 tys. osób i ZOZ -sanatorium w Górnie. Chcemy wykorzystać tę infrastrukturę i doświadczenie personelu medycznego, by realizować działania w ramach programu „Za życiem” - mówił starosta Jodłowski. - Rozmowy z personelem już się rozpoczęły. Podstawowym wyróżnikiem tego przedsięwzięcia będzie gwarancja standardu etycznego - dodał.

Jak podkreślał prof. Chazan, na Podkarpaciu potrzeby w tym względzie są ogromne. W prowadzonej przez niego poradni w Przemyślu niemal od początku tworzą się kolejki.

Anna Janik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.