Próby dzielenia marszałka. Jak przeprowadzić likwidację urzędu wojewody?
Politycy Platformy Obywatelskiej przymierzają, jak przeprowadzić likwidację urzędu wojewody w dwustołecznym województwie.
Podczas krajowego konwentu Platformy Obywatelskiej padła powtarzana już wielokrotnie m.in. w Sejmie, propozycja likwidacji urzędów wojewódzkiej i przekazania ich kompetencji do urzędów marszałkowskich. W kujawsko-pomorskim dyskusja toczy się w tle konfliktu marszałka z PO i wojewody z PiS, który wybuchł przy okazji usuwania skutków orkanu, jaki w sierpniu przetoczył się przez region.
Sejmik i marszałek osobno
Bydgoski poseł Paweł Olszewski na antenie radia PiK zaprezentował, jak miałoby to wyglądać w dwustołecznym województwie.
- W naszym pomyśle jest, aby likwidując funkcję wojewodów, przekazując te kompetencje na poziom samorządu wojewódzkiego, rozdzielić siedzibę marszałka i sejmiku województwa - powiedział poseł Olszewski. - Gdzie poszczególne siedziby, organy gdzie poszczególne siedziby i organy będą miały miejsce, będzie zależało od szeroko zakrojonych konsultacji.
Problem w tym, że status dwustołecznych województw jest bardzo skomplikowany i zapisany w wielu dokumentach, regulujących pracę samorządu.
Zgodnie z obowiązującym statutem samorządu województwa kujawsko-pomorskiego, siedzibą organów samorządu jest miasto Toruń, przy czym organami województwa są Sejmik i Zarząd, w skład którego wchodzą marszałek, dwóch jego zastępców i dwóch członków zarządu.
Kolejne zapisy dotyczącego tego zagadnienia pojawiają się w aktach wyższego rzędu. W ustawie o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa jest określone, że siedzibą wojewody i sejmiku w województwie kujawsko-pomorskim są: wojewody - Bydgoszcz, sejmiku - Toruń.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień