Problem podkarpackich szkół w czasie pandemii. Nauczyciele zwalniają się lub biorą urlop dla poratowania zdrowia

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Konrad Karaś

Problem podkarpackich szkół w czasie pandemii. Nauczyciele zwalniają się lub biorą urlop dla poratowania zdrowia

Konrad Karaś

Wielogodzinne przesiadywanie przed komputerem, duży stres i schorzenia kręgosłupa. Do tego problemy psychiczne. To tylko część powodów, przez które nauczyciele szkół z województwa podkarpackiego decydują się w ostatnim czasie na przejście na urlop dla poratowania zdrowia.

Coraz więcej pedagogów narzeka na nauczanie w trybie zdalnym. Przygotowując się na zajęcia i prowadząc nauczanie on-line nauczyciel spędza przed ekranem komputera czasami nawet do 15 godzin.

– To zdecydowanie odbiło się na psychice uczniów, ale również osób prowadzących lekcje – twierdzi Stanisław Kłak, prezes podkarpackiego okręgu ZNP. Czy można zatem ocenić, że taki tryb prowadzenia zajęć nie zdał egzaminu? – Myślę, że mimo wszystko nie było innego wyjścia. Inna forma nauczania nie wchodziła w grę – odpowiada Stanisław Kłak.

Podkarpacki Związek Nauczycielstwa Polskiego sporządził na początku lipca br. raport, z którego wynika, że osoby uczące w szkołach coraz częściej przychodzą na emerytury lub świadczenia kompensacyjne. Od 1 września 2021 r. na taki krok zdecyduje się aż 374 nauczycieli z Podkarpacia (są to dane z 83 proc. szkół i placówek oświatowych z terenu województwa).

– Do tego dochodzą również odejścia na urlopy dla poratowania zdrowia. To dzieje się szczególnie teraz, w okresie pandemii koronawirusa – zauważa prezes podkarpackiego ZNP.

Pozostało jeszcze 61% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Konrad Karaś

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.