Problem chorób neurologicznych

Czytaj dalej
Fot. Karolina Misztal
Dorota Dejmek

Problem chorób neurologicznych

Dorota Dejmek

Neurologia. O tym, dlaczego choroby neurologiczne stają się coraz większym wyzwaniem, w jakich obszarach neurologii dokonał się w ostatnich latach postęp i na co czekają pacjenci, opowiada prof. Jarosław Sławek, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

Prof. Jarosław Sławek, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego oraz prezes Polskiej Rady Mózgu, skrytykował ostatni przydział miejsc rezydenckich w neurologii. Ministerstwo Zdrowia dla tej specjalizacji przyznało jedynie 16 miejsc. To, zdaniem eksperta, zdecydowanie za mało. Jeśli ten błąd nie zostanie naprawiony, wkrótce nie będzie miał kto leczyć chorych w państwowej służbie zdrowia. Już dziś bowiem neurologia, w ślad za psychiatrią zaczyna się prywatyzować. Tymczasem społeczeństwo się starzeje, co spowoduje gwałtowny przyrost chorób związanych z wiekiem. Wśród chorób neurologicznych mających związek ze starzeniem się, niewątpliwie dwie grupy stanowią w tej chwili największe wyzwanie - udary mózgu oraz choroby neurozwyrodnieniowe, w tym szczególnie choroba Alzheimera i Parkinsona.

Czytaj więcej o postępie w leczeniu chorób neurologicznych.

Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Dorota Dejmek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.