Prezent od Mariana Rejewskiego dla wywiadu

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Hanka Sowińska

Prezent od Mariana Rejewskiego dla wywiadu

Hanka Sowińska

To stało się między świętami a Nowym Rokiem. Po kilku tygodniach samotnej pracy Marian Rejewski pokazał przełożonym pierwszą odszyfrowana niemiecką depeszę.

Mija 85 lat od wydarzenia, które na trwałe wpisało genialnego bydgoszczanina do historii polskiego i światowego wywiadu. Do tego, co rozgrywało się na tajnym froncie w XX w.

Pod koniec grudnia 1932 r. Rejewski mógł ogłosić swoim przełożonym w Biurze Szyfrów Oddziału II (wywiad wojskowy), że Polacy czytają niemieckie depesze szyfrowane Enigmą.

Samo pochwalenie się niebywałym sukcesem oznaczało, że pracując w pojedynkę, pokonał kryptologiczne potęgi umysłowe Wielkiej Brytanii i Francji.

Zanim Rejewski został „pogromcą Enigmy” ukończył studia na wydziale matematyczno-przyrodniczym Uniwersytetu Poznańskiego (zanim w 1929 r. obronił pracę magisterską brał udział w kursie kryptologii), odbył roczny staż naukowy w Getyndze, a po powrocie do kraju przez dwa lata był asystentem w Instytucie Matematycznym. Równoległe pracował w poznańskiej filii Biura Szyfrów.

Więcej o niesamowitym wyczynie Mariana Rejewskiego przeczytasz w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał \"strumieniem wieków\".

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.